Naime, turski investitor je iznajmio pod zakup prostorije na području općine Doboj za pokretanje fabrike uz određene uvjete koje ne poštuju ni općinska administracija niti vlasnik prostorija. Također, investitor već osam mjeseci čeka dobivanje nekoliko dozvola za konačno pokretanje procesa proizvodnje, uprkos činjenici da je ispunio svoj dio obaveza po ugovoru, poput zapošljavanja 60 osoba, uključujući administraciju.
Agencija FIPA je preuzela na sebe obavezu da interveniše u ovom slučaju kod općinskih službi, uključujući i nadležna ministarstva kako bi investitor konačno mogao početi svoj posao, saopćeno je.
FIPA smatra da ovakvi slučajevi nanose štetu imidžu BiH kao investicionoj lokaciji, u trenutku kada nam je svako novo radno mjesto dragocjeno i kada imamo hroničan nedostatak stranih investitora.
Međutim, uprkos birokratskim preprekama, ovaj investitor planira dalje proširivati svoje investicije u Bosni i Hercegovini na sektor poljoprivrede i to uzgoj suncokreta te mlinske pogone za proizvodnju brašna koje želi otvoriti u BiH, potom u projekte hidroenergije do 5mW/h. Zainteresovan je i za kupovinu nekih od postojećih proizvodnih pogona radi bržeg pokretanja djelatnosti.
Za navedene projekte investitor je osigurao sredstva u visini od 15 miliona KM.
FIPA će investitoru ponuditi sve trenutno raspoložive projekte za koje je iskazao interes i pratit će investitora kroz sve faze realizacije projekta kako bi se izbjegli problemi dugotrajnog čekanja na izdavanje određenih dozvola, navodi se u saopćenju Agencije.