Megaprojekat
14

Kina odobrila izgradnju najveće hidroelektrane na svijetu: Slijedi li gušenje indijske ekonomije?

Piše: B. R.
Rijeka Yarlung Tsangpo (Foto: EPA-EFE)
Rijeka Yarlung Tsangpo (Foto: EPA-EFE)
Kina je odobrila izgradnju najveće hidroelektrane na svijetu, što zabrinjava stanovništvo Tibeta. Hidroelektrana će biti u donjem toku rijeke Yarlung Tsangpo i proizvodit će tri puta više električne energije od trenutno najveće hidroelektrane na svijetu "Tri klanca" koja je također u Kini.

Kineski državni mediji su objavili da će ovo biti siguran projekat, u kojem će prioritet biti zaštita okoliša. Nadležni obećavaju privredni razvoj te smatraju da će se ovim energetskim postrojenjem doprinijeti ostvarivanju klimatske neutralnosti ove zemlje.

Međutim, organizacije za zaštitu ljudskih prava i stručnjaci su zabrinuti zbog potencijalno negativnih učinaka planirane hidroelektrane.

Naime, zabrinuti su da će lokalno stanovništvo biti raseljeno i da će se naštetiti ekosistemu koji je jedan od najbogatijih i najraznovrsnijih na Tibetanskoj visoravni. Jedan od razloga za zabrinutost jeste taj što će biti potrebno izgraditi najmanje četiri tunela duga 20 kilometara kroz planinu Namcha Barwa, preusmjeravajući tok rijeke Yarlung Tsangpo, najduže tibetanske rijeke.

Kineska vlast uvjerava da neće biti štetnog utjecaja na okoliš, ali nije navela koliko ljudi će biti raseljeno. Hidroelektrana "Tri klisure" je iziskivala raseljavanje čak 1,4 miliona ljudi.

Još jedan razlog za zabrinutost jeste taj da će Kina izgradnjom ovog energetskog postrojenja dobiti alibi da kontroliše tok rijeke koja teče ka jugu, prema indijskim državama Arunachal Pradesh i Assam te dalje prema Bangladešu.

Prema izvještaju australske think tank organizacije Lowy Institute iz 2013. godine, kontrola nad rijekama Tibetanske visoravni znači učinkovito kinesko gušenje indijske ekonomije.

Nedugo nakon što je Kina 2020. objavila da planira graditi ovu hidroelektranu, neimenovani visoki indijski zvaničnik je izjavio za agenciju Reuters da Indija razmatra kako ublažiti negativan utjecaj kineskih hidroelektrana. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je poručilo da Kina ima pravo pregraditi rijeku i da su razmotreni utjecaji na donji tok rijeke.

Kina je izgradila nekoliko hidroelektrana na rijeci Yarlung Tsangpo koja teče kroz najdublji kanjon na svijetu. Pad jednog dijela ove rijeke je na 2.000 metara, i to u rasponu od samo 50 kilometara, što je ogroman potencijal za proizvodnju električne energije iz hidroenergije.

No, topografija rijeke je veliki inženjerski izazov. Posljednje odobrena hidroelektrana bit će daleko najambicioznija kineska hidroelektrana. Razlog za to jeste i taj što će se graditi duž tektonske ploče sklone zemljotresima. Procjena je da će izgradnja hidroelektrane koštati čak 127 milijardi dolara, piše BBC.