Iako je "javni interes"
25

Nova presuda u slučaju HE Janjići: Sve vraćeno nazad ministarstvu, a Zenica davno dobila pare od EP BiH

Piše: E. M.
Janjići i slapovi
Janjići i slapovi
Kantonalni sud u Sarajevu donio je presudu kojom se poništava zaključak Federalnog ministarstva okoliša i turizma, a koji se odnosio na odbijanje zahtjeva za obnovu okolinske dozvole za izgradnju hidroelektrane "Janjići" na rijeci Bosni kod Zenice.
Sud je utvrdio da je Ministarstvo nepravilno primijenilo zakon, prekršilo procedure i povrijedilo međunarodne obaveze iz Aarhuske konvencije. Tužbu protiv Ministarstva pokrenulo je udruženje "Resursni Aarhus centar u BiH", a presuda se odnosi na odluku Ministarstva iz decembra 2021. godine kada je odbijen zahtjev za obnovu dozvole za HE "Janjići" kapaciteta 16 MW.

Ministarstvo se tada pozivalo na rješenje iz 2016. godine tvrdeći da objekat ne podliježe obavezi pribavljanja nove dozvole, no Sud je tu argumentaciju ocijenio kao pravno neutemeljenu.

U obrazloženju presude navodi se da je Ministarstvo ignorisalo činjenicu da se radi o složenom hidroenergetskom projektu koji nije realizovan u predviđenom roku, te da zakon jasno propisuje potrebu za obnovom dozvole u takvim slučajevima. Posebno je istaknuta i ekološka osjetljivost područja Janjića, gdje su zabilježena staništa zaštićenih vrsta poput vidre i ribe glavatice.

Važno je napomenuti da je zbog ovih propusta Njemačka razvojna banka KfW u međuvremenu raskinula kreditni ugovor vrijedan više desetina miliona eura, koji je trebao finansirati izgradnju hidroelektrane.

Podsjećamo, izgradnju HE "Janjići" ranije su zagovarali gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović i njegovi vijećnici, koji su u više navrata tokom prethodnog mandata isticali kako je riječ o projektu od javnog interesa, uprkos protivljenju dijela stručne i šire javnosti.

Predsjednik MZ Janjići Miralem Kaknjo u izjavi za medije je kazao da nastavljaju bitku da se u potpunosti odustane od projekta HE Janjići.

Prije četiri godine, Elektroprivreda BiH uplatila je Gradu Zenica milion i 250 hiljada KM za provedbu projekata iz Programa prijateljskog okruženja uspostavljenog s ciljem izgradnje Hidroelektrane "Janjići" na rijeci Bosni.

Sud je zaključio da je Ministarstvo prekršilo pravo javnosti na pristup informacijama i učešće u procesu odlučivanja, što je suprotno Aarhuskoj konvenciji.

Presuda je konačna i protiv nje nije dozvoljena žalba. Predmet je vraćen Ministarstvu na ponovno odlučivanje, uz obavezu poštivanja svih zakona i međunarodnih normi.