Orbanov zet posjeduje carstvo hotela u Mađarskoj: Moć crpi iz države, a najavljuje i širenje biznisa
Jedna od posljednjih informacija koja se objavila u mađarskim medijima odnosi se na prodaju hotela Budapest Marriott, prvog domaćeg luksuznog hotela izgrađenog nakon Drugog svjetskog rata.
Vlasnik ovog hotela je češka grupacija CPI, a ponude za prodaju moći će se dostaviti sve do kraja septembra. Ipak, mađarski mediji već sada ističu kako je mađarska grupacija BDPST zainteresovana za kupovinu ovog hotela, a upravo iza ove grupacije stoji Orbanov zet.
Već godinama unazad, za Tiborcza se ističe kako u Mađarskoj, ali i u drugim državama gradi imperiju hotela, a njegovo ime se također spominje i u brojnim drugim poslovima kako u Mađarskoj tako i u regiji.
Još 2022. godine grupacija BDPST potpisala je ugovor u kupovini i modernizaciji istaknutog hotela Gellert u Budimpešti, a mediji u Mađarskoj navode kako Tiborcz više da gotovo i ne krije svoju povezanost s Orbanom.
"Ti si zaista talentovan čovjek. Sa 37 godina imate 100 milijardi forinti prihoda, gomilu hotela, banku, menadžere fondova, dosta nekadašnje vrijedne državne imovine, kancelarije u Beogradu i još neizgrađene poslovne zgrade u Budimpešti (već izdate državnim kompanijama). I to je samo ono što već imate za svoje ime. Koje druge kompanije preuzimate ovih dana? Koliko ste ukupno državnih kredita ili subvencija dobili da sastavite svoj portfelj?", pisao je nedavno mađarski Valasz Online.
Jedan od poslova koje je preuzeo odnosi se i na kupovina poslovnih zgrada u Beogradu. Naime, Tiborcz je u samo nekoliko godina postao vlasnik 122.000 kvadratnih metara poslovnih prostora u glavnom gradu Srbije, odnosno 11 poslovnih zgrada u Novom Beogradu.
"Od januara vrijednim nekretninama u Beogradu upravljat će Diofa fond kao dio BDPST grupe koju vodi Istvan Tiborcz. Za svaku od pet zgrada još prilikom gradnje osnovane su zasebne firme koje upravljaju iznajmljivanjem nekretnina. Prema podacima iz finansijskih izvještaja tih firmi ukupna vrijednost nekretnina i zemljišta je 274, 2 miliona eura", piše Radio Slobodna Evropa.
Pored Tiborcza, veliku ulogu u širenju poslovanja kompanije ima i njegova supruga Rahel Orban za koju mađarski 444.hu ističe kako ima odlučujući utjecaj na menadžment Mađarske turističke agencije.
Navedeno je kako je bračni par zainteresovan i za kupovinu još brojnih hotela s pet zvjezdica kako u Budimpešti, tako i u drugim gradovima.Osim ovih poslova, bračni par, prema pisanju medija, ima sve više upliva u poslove vjetroelektrana te digitalnih banaka.
Jedna od tih banaka je i Granit banka koja je najavila svoj ulazak i na tržište Rumunije.
"Kompanija ima ukupno 200.000 korisnika u Mađarskoj i osma je po veličini univerzalna banka u zemlji, sa ukupnom aktivom od 3,56 milijardi eura, koja se udvostručila za dvije godine. Mađarski holding nekretnina BDPST, u vlasništvu zeta premijera Viktora Orbana, kupio je 2021. godine 57 posto udjela u Granit banci", navode rumunski mediji.
Također, mađarski mediji su nekoliko puta govorili o njegovim poslovnim počecima te su naglasili kako su sve ugovori dobijeni pod kontroverznim okolnostima.
"Svoju poslovnu karijeru započeo je u energetskoj kompaniji koja je dobila nekoliko unosnih javnih ugovora pod kontroverznim okolnostima. Većinu projekata finansirala je Evropska unija, a jedinica EU za borbu protiv prevara otkrila je ne samo ozbiljne nepravilnosti u većini projekata, već i sukob interesa", ističe se.