Te Tuzla
92

Sve nagovještava da od Bloka 7 neće biti ništa, a to ništa bi nas moglo koštati 300 miliona KM

B. R.
Idejno rješenje Bloka 7 Termoelektrane Tuzla (Foto: A. K./Klix.ba)
Idejno rješenje Bloka 7 Termoelektrane Tuzla (Foto: A. K./Klix.ba)
Blok 7 Termoelektrane Tuzla je trebao biti jedan od najvećih poslijeratnih projekata u bh. energetskom sektoru, ali je sve više nagovještaja da od ovog projekta neće biti ništa. To ništa bi moglo koštati 300 miliona KM.
Iz Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) su jučer saopćili da su konzorciju kineskih kompanija China Gezhouba Group Compay i China Energy Engineering Group Guangdong Electric Power Desing Institute uputili treću opomenu pred raskid ugovora za ovaj projekat.

Ova opomena je u prilog ranijeg saznanja Klix.ba da je vrlo izvjesno da Blok 7 neće biti realizovan. Pojedini političari i stručnjaci iz oblasti energetike su od početka sumnjali da će ovo energetsko postrojenje biti izgrađeno. Nekoliko je razloga za te sumnje.

I prije nego što se Federacija Bosne i Hercegovine 2014. upustila u ovaj projekat bilo je upozorenja da to ne čini. Energetska zajednica i Evropska unija su više puta kritikovale domaće vlasti zbog toga što su se odlučile za izgradnju ovog postrojenja.

Iz Energetske zajednice su poručili da državna garancija za kredit kineske državne banke Eximbank, čijim sredstvima se trebao graditi Blok 7, predstavlja nedozvoljenu državnu pomoć. Riječ je o kreditu za EP BiH u iznosu od 1,5 milijardi KM.

"Procjenom finansijske stabilnosti privrednog subjekta kojem Vlada FBiH osigurava kredit ne pokrivaju se svi relevantni kriteriji evropske pravne stečevine, odnosno zakona o sistemu državne pomoći", konstatovali su u Energetskoj zajednici prije pet godina, dok su bh. vlasti tvrdile da je sve po zakonu.

Evropskoj uniji je Blok 7 sporan i zbog toga što je u suprotnosti obavezi Bosne i Hercegovine za dekarbonizaciju. To znači i zatvaranje postojećih termoelektrana za koje se tvrdi da su među najvećim zagađivačima zraka u Evropi. Bosna i Hercegovina je u nacrtu Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) navela da više neće graditi postrojenja na ugalj i plin.

S druge strane, postoje oni koji smatraju da je Uniji ovaj projekat sporan samo iz ekonomskih i geopolitičkih razloga s obzirom na to da je riječ o kineskom kreditoru za nešto što su trebale realizovati kineske kompanije.

Za realizaciju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla već je potrošeno čak 300 miliona KM, a ni kamen temeljac još nije položen. Samo je za avans dato 200 miliona KM. Ako ne bude izgrađen, pitanje je da li će se moći povratiti sav ili dio potrošenog novca. Također je pitanje ko će odgovarati za neuspjeh projekta.

Jedan od značajnijih problema desio se kada se američka kompanija General Electric (GE), čija je oprema (kotao, turbina i generator kao ključna oprema) trebala biti u Bloku 7, povukao iz ovog projekta. GE se povukao nakon što je 2020. odustao od učešća u projektima zasnovanima na uglju.

Konzorcij dvije kineske kompanije su ponudile izmjenu ugovora - da tu ključnu opremu isporuče kineski proizvođači s evropskom tehnologijom ili licencom. Međutim, EP BiH se tome usprotivio, tvrdeći da tako štiti svoje interese.

Podsjećamo, Parlament FBiH je 2014. dao saglasnost EP BiH za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla.