Vučić je jučer, 31. oktobra, razgovarao s velikom privrednom delegacijom Vlade Sjedinjenih Američkih Država, u kojoj su bili i predstavnici, kako je saopćeno, nekih od najvećih američkih globalnih korporacija. Ovaj put u fokusu bili su energetika, informacione i zelene tehnologije.
Srbijanski predsjednik je podsjetio da američke kompanije u njegovoj državi već zapošljavaju 30.000 ljudi te da je robna razmjena između dvije zemlje u prvi osam mjeseci ove godine bila 854,6 miliona dolara te da je to povećanje od 45,6 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Također je napomenuo da u Srbiji posluju tehnološki divovi poput CISCO-a, IBM-a, ORACLE-a, a koje je istakao da oni predstavljaju ozbiljnu poslovnu preporuku.
Posjeta američke delegacije, trgovinska razmjena Srbije i SAD-a, ostvarene i planirane američke investicije pokazuju koliko su obje strane ozbiljne u poslovnim poduhvatima. Investicije iz SAD-a, ali i druge strane investicije pokazuju da su istočni susjedi mnogo privlačnija destinacija za investicije.
Američke investicije u Srbiji
Upravo su privrednici iz SAD-a od 2007. do danas među vodećim stranim investitorima u Srbiji, i po broju projekata, i po vrijednosti, podaci su Razvojne agencije Srbije. Amerikanci su po broju projekata peti najveći investitor, dok su po vrijednosti treći najveći investitor.
Šef Ekonomskog odjela Ambasade SAD-a u Beogradu Baron Lobstein je prošle godine izjavio da je riječ o iznosu investicija znatno višem od 600 miliona dolara, koliko se navodi u zvaničnim statistikama. Biznismeni iz najveće ekonomije svijeta u Srbiji najviše ulažu u arhitektonske usluge, call centre, farmaciju, proizvodnju metalnih konzervi, industriju sekundarnih obojenih metala i staklenih posuda.
Turska je po broju investicija u posljednjih 15 godina također jedan od najvećih investitora u Srbiji. Privrednici iz ove države u navedenom periodu uložili više od 250 miliona dolara.
Šta je s Bosnom i Hercegovinom
I SAD i Turska su zemlje koje se među dobrim dijelom stanovništva Bosne i Hercegovine doživljavaju kao prijateljskim državama. No, prijateljstvo u poslovnim odnosima ne znači mnogo. Prema podacima Centralne banke za period od 1994. do 2019., SAD nije ni među prvih 15 investitora, dok je Turska na 11. mjestu.
U prošlogodišnjem izvještaju Američkog ministarstva vanjskih poslova (State Department) o ljudskim pravima u Bosni i Hercegovini kao značajne prepreka za investiranje istaknuti su korupcija i složen administrativni aparat.