Potraga za alternativama
23

Kako će izgledati noćni život u BiH nakon zabrane pušenja? Evo šta kažu vlasnici klubova

Piše: I. B.
Donosi li Pravilnik o pušenju novu dimenziju noćnog života u BiH?
Donosi li Pravilnik o pušenju novu dimenziju noćnog života u BiH?
Zabrana pušenja u zatvorenim prostorima nedavno je postala realnost i u Federaciji Bosne i Hercegovine. I dok će se najviše odraziti na ugostiteljske objekte, restorane i kafiće, novi propisi vjerovatno će dati drugu dimenziju i noćnom životu. A hoće li ga unaprijediti ili "obeshrabriti" - vrijeme će pokazati.

Pravilnik koji je zvanično stupio na snagu 13. decembra, nesumnjivo je označio prekretnicu kako za odrasle pušače, tako i za cijeli sektor ugostiteljstva. Osim što će promjenama biti podložne "mirnije" varijante izlazaka, drugačije će izgledati i noćni život u gradovima.

Prve reakcije u BiH su mješovite. Iako bi sklanjanje "dimne zavjese" moglo stvoriti ugodniji prostor za druženje, ples i provod, vlasnici i menadžeri noćnih klubova ne skrivaju da su skeptični i zabrinuti, nadajući se prilagodbama zakona i "opuštenijim" regulativama. No, da li bi ova pravila mogla donijeti nešto pozitivno?

Šta kažu iz noćnih klubova? Neki su već prilagodili prostore za pušače

U razgovoru s predstavnicima pojedinih noćnih klubova, barova i pubova u Sarajevu, Tuzli, Mostaru i Čapljini, rekli su nam da su prvi dojmovi od stupanja Pravilnika na snagu pozitivni kada je riječ o nepušačima. Međutim, drugačije je, naravno, s pušačima.

"Nepušači se definitivno raduju ovom zakonu, dok pušači negoduju i smatraju da su im uskraćena prava. Koriste prilike da izađu ispred kafića i ispuše svoju cigaretu. Moje mišljenje je da su potrebne alternative. Nepušači trebaju neometano uživati, ne udišući duhanski dim koji im šteti, dok za pušače treba obezbijediti posebne prostorije ili staklene bašte", rekao nam je jedan od najpoznatijih sarajevskih ugostitelja Denis Stojnić.

S tim se slažu i iz kluba Absolute, koji je najpopularniji u Čapljini.

"Teško je ljudima zabraniti nešto, naročito onima koji konzumiraju cigarete već 10-15 godina, ali kazne su rigorozne i trudimo se da ispoštujemo odluku. U Hercegovini je lijepo vrijeme pa su zasad alternativa i terase. Svakako da oni kojima smetaju dim i zagušljiv prostor pozdravljaju ovu odluku, a vrijeme će pokazati da li je ovo ispravan potez", kazali su.

Iz Cinemas Sloge, kultnog sarajevskog kluba, mišljenja su da se na ovakav tip objekata trebaju primijenjivati manje strožije regulative.

"Smatramo da bi noćni klubovi trebali biti izuzeti iz ove odluke, s obzirom da ne služimo hranu, a i radimo iza 23 sata. Osjetimo smanjen broj gostiju iako smo odvojili jednu prostoriju za pušenje s posebnom ventilacijom, ali primjetimo da sve veći broj ljudi koristi električne alternative pušenju", odgovorili su na upit Klix.ba.

Bezdimne alternative, naime, funkcionišu na zagrijavanju duhana, umjesto sagorijevanju. One ne proizvode dim niti "zadržavaju" mirise, te su dozvoljene unutar aktuelnih zakonskih okvira. Ipak, pojedini smatraju da treba vremena za proces prilagodbe.

"Očigledno je da pušači sada manje dolaze, iako se ne može sve pripisati zabrani pušenja. Smanjenje izloženosti dimu ima svoje pozitivne strane - zrak je čišći i prozračniji prostor, međutim sam proces prilagodbe ovom zakonu će potrajati i promijeniti iskustvo izlazaka pušačima. Bezdimni uređaji poput e-cigareta i drugih nikotinskih proizvoda su alternativa jer mnogi konzumenti duhana traže način da zadovolje svoje potrebe za nikotinom u istom ambijentu u kojem su to činili prije zakonske promjene", kažu nam iz Cluba Viva u Tuzli.

Neki od naših sagovornika nisu skrivali ni da osjete pad prometa.

"Posjeta našem lokalu je pala za 40%, što je izuzetno veliki postotak za objekat kroz koji dnevno prođe preko 1.000 ljudi. Uzimajući u obzir da je BiH jedna od većih država po konzumaciji cigareta na broj stanovnika, dosta naših gostiju je nezadovoljno ovom odlukom", kažu nam iz Cluba Špica u Sarajevu.

Sve u svemu - pravila se poštuju, potvrdili su to i naši sagovornici iz Mostara: "Nemamo nikakvih problema što se tiče novonastale situacije. Propisi se poštuju bez ikakvog pogovora. Broj gostiju je možda malo manji, ali s time se može izboriti", rekli su nam iz Ice Bara.

Kako je u drugim zemljama? Prilika za inovacije i kreativnost

I dok je Federacija BiH tek u prvoj sedmici prilagođavanja, iskustva drugih zemalja, poput Irske, Švedske ili Norveške, pokazuju da zabrane pušenja vremenom mogu znatno unaprijediti iskustvo noćnog života - stvaranjem zdravijeg, čistijeg i privlačnijeg ambijenta.

U Irskoj, zemlji koja je 2004. prva uklonila pepeljare sa stolova u kafićima, restoranima i klubovima, noćni život je postao prijatniji za goste. Nepušači, koji su ranije izbjegavali zadimljene prostore, postali su redovniji u ovakvom tipu izlazaka.

Norveška, Švedska i Italija zabilježile su slične promjene. Klubovi su se okrenuli inovativnim konceptima i idejama, tražeći načine da zadrže i pušače. Sličnim putem priliku ima krenuti i BiH.

Upotreba svih proizvoda, koji prema karakteristikama iz Zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode i nesagorijevajući duhan - ne naziva se radnjom pušenja, te je tako, s njima na našem tržištu ostavljena altrenativa tradicionalnim cigaretama.

Oslobađanje prostora od dima otvara vrata zdravijem i modernijem okruženju pa tako i noćnom životu. Klubovi i barovi trenutno imaju šansu izraziti svoju kreativost i u kontekstu samog iskustva izlaska, a prostori na otvorenom, grijane terase i bezdimni uređaji - već se ističu kao rješenja koja balansiraju potrebe svih posjetitelja.

Ova promjena traži prilagodbe, ali prednosti su očite - ugodniji, zdraviji i prozračniji prostori za sve. Na kraju, svi želimo zabavu kojoj se radujemo, a ne onu koju izbjegavamo.