Prema podacima Instituta za istraživanje pri Evropskom sindikatu trgovine, skoro 70 posto radnika u ovoj državi su članovi sindikata. Iz njihove brojnosti proizilazi snažan utjecaj u pregovorima s vladom i poslodavcima. Time su u dobroj poziciji prilikom zahtijevanja boljih prava i stručnog osposobljavanja.
"To je država u kojoj sindikati imaju veliki broj članova. Istovremeno su prihodi srednje glase ostali vrlo visoki", napomenuo je Peter Vanham iz WEF-a.
S druge strane, u posljednjih 40 godina prihodi srednje klase širom svijeta su znatno niži. Međutim, prihodi 10 najbogatijih na svijetu su rasli.
Podaci američkog Zavoda za zapošljavanje kazuju da su samo 11 posto radnika u Sjedinjenim Američkim Državama članovi sindikata. Izazov je i to što je sve više prosječno plaćenih poslova automatizovano, dok radnici propuštaju priliku za prekvalifikaciju.
U pojedinim američkim saveznim državama moguća je besplatna dvogodišnja prekvalifikacija radnika. Predsjednik Joe Biden namjerava izdvojiti 1,8 biliona dolara kako bi ova prekvalifikacija bila dostupna širom SAD-a. Procijena Univerziteta Georgetown je da će se to kroz 10 godina isplatiti.
Glavni ekonomista Sindikata metalskih radnika Danske Thomas Soby je istakao da bez novih tehnologija neće moće biti konkurentni na globalnom tržištu.
"Zbog toga su za nas produktivnost i konkurentnost jedno. Osim toga, to poboljšava naše uslove rade. Nova tehnologija nam pomaže da manje radimo teške poslove.", obrazložio je Soby.
Danska je snažna socijalna država s fleksibilnim tržištom rada.
"Veoma je lako kompanijama da zaposle, ali i otpuste radnika. Fleksibilnost tržišta rada je dio sistema. No, postoji visoka stopa socijalne sigurnosti. Time im je omogućeno da dobiju edukaciju ili da ostvare neka druga prava bitna za životni standard, a nakon što dobiju otkaz", naglasio je Soby.