Kako USAID-ov model preduzetništva mijenja lica lokalnih zajednica: Pogledajte stvarne priče o uspjehu
Zahvaljujući inicijativama poput Preduzetničkog fonda, koji je rezultat zajedničkog rada vlade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i partnerskih lokalnih uprava, vlada SAD-a pomaže ostvariti tu viziju promovirajući lokalni ekonomski razvoj i društvenu inkluziju širom zemlje.
U organizaciji Programa podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/INSPIRE) događaj #INSPIRIRAJpromjene - Preduzetništvo koje jača lokalne zajednice okupio je predstavnike lokalnih zajednica i preduzetnike iz cijele zemlje kako bi dodatno osnažili marginalizirane grupe kroz preduzetništvo. Nastao na temelju najboljih iskustava Preduzetničkog fonda, Model podrške razvoju biznisa marginaliziranih grupa osmišljen je kao alat za održivi sistem podrške marginaliziranim preduzetnicima koji općine mogu samostalno primjenjivati. Uz USAID-ovu podršku, ove osobe - koje često nemaju pristup tradicionalnim izvorima finansiranja - moći će pokrenuti svoje poslove, poboljšavajujući kvalitet svog života i doprinoseći lokalnoj ekonomiji.
"Ovaj model je mnogo više od samih finansijskih sredstava,” rekao je Jay Totte, direktor Ureda za demokratiju misije USAID-a u BiH. “Radi se i o mentorstvu, resursima za promociju i mreži podrške koja osnažuje sve, a posebno žene koje imaju potencijal voditi transformativne promjene u svojim zajednicama", dodao je.
Tokom događaja, učesnici su čuli inspirativne priče o uspjehu od predstavnika lokalnih zajednica koji su igrali važnu ulogu u smislu podrške samozapošljavanju žena iz marginaliziranih grupa. Panel diskusija je zaključena preporukama za daljnje širenje i unapređenje ovog modela, a posebno je istaknuta važnost trajne saradnje između javnog i privatnog sektora kako bi ta podrška postala dostupna još većem broju ugroženih građana.
Od 2015. godine, uz podršku Poduzetničkog fonda, USAID je uložio 2,72 miliona KM (1,5 miliona USD), omogućivši pokretanje 310 novih poslova u 42 lokalne zajednice i donoseći ekonomsku i društvenu promjenu. Zahvaljujući toj podršci, žene i pripadnici marginaliziranih grupa dobili su priliku pretočiti svoje ideje u stvarnost, rušeći prepreke učešću u ekonomskom razvoju zemlje. Ključne poruke s panela ukazale su na važnost trajne saradnje između javnog i privatnog sektora, kao i na potrebu za daljnjim prilagođavanjem modela jer se tako može doprijeti do još većeg broja ranjivih građana. Ulaganjem u preduzetništvo, USAID jača lokalne biznise i doprinosi izgradnji snažnije i inkluzivnije BiH.
Programi poput ovog nisu podrška samo novim biznisima, već otvaranje novih puteva ka samoodrživosti dok bude novu nadu i osnažuju zajednice za generacije koje dolaze.