"Na ovaj način je komisija u svega tri mjeseca rada riješila polovicu zaostalih predmeta, sve u cilju olakšavanja učesnicima na tržištu kapitala da ostvaruju svoje interese i posluju bez zastoja. Od posebnog značaja za tržište kapitala je odobravanje odluka o povećanju kapitala. S tim u vezi, zahvaljujući postupanju komisije uspješno je okončano povećanje kapitala kod šest osiguravajućih društava zbog čega nije u pitanje doveden kontinuitet njihovog poslovanja", navode oni.
Kapital je povećan i kod četiri banke koje posluju u Federaciji Bosne i Hercegovine, dok su dionička društva, upisana u Registar emitenata kod komisije, emitovala vrijednosne papire čija vrijednost iznosi skoro 141 milion KM.
"Istovremeno s rješavanjem predmeta koji datiraju od prije imenovanja novog saziva, komisija blagovremeno razmatra novopristigle zahtjeve učesnika na tržištu i drugih stranaka. U okviru svojih ostalih aktivnosti, komisija aktivno radi na jačanju odnosa s ostalim institucijama tržišta kapitala, a naročito s Registrom vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine i Sarajevskom berzom vrijednosnih papira, kao i predstavnicima učesnika na tržištu vrijednosnih papira", kazano je.
Program rada Komisije za vrijednosne papire FBiH za 2022. godinu obuhvatit će mnogobrojne aktivnosti, kako bi ova institucija u okvirima svojih ovlaštenja u najvećoj mogućoj mjeri unaprijedila stanje na tržištu kapitala i uslove za investiranje, zaključuje se.