Modne kuće odbile pristati na niže marže uoči povećanja plata radnicima u Bangladešu
Nakon sedmice smrtonosnih sukoba između radnika u odjevnoj industriji i policije zbog nezadovoljstva platama, vlada je u utorak saopćila da će minimalna plata porasti za 56,25 posto na 12.500 taka (114 dolara) mjesečno od 1. decembra, što je prvo povećanje u pet godina. Grupa vlasnika fabrika, sindikalnih vođa i zvaničnika jednoglasno je pristala na povećanje, rekao je Siddiqur Rahman, predstavnik vlasnika fabrika. Niske plate pomogle su Bangladešu da postane najveći svjetski izvoznik odjeće nakon Kine, ali rastuće cijene goriva i električne energije dodatno su povećale troškove života ljudi u ovoj južnoazijskoj zemlji u razvoju.
Govoreći za Reuters u srijedu, Rahman je rekao da bi povećanje plata koje dolazi uoči općih izbora u januaru moglo biti "katastrofa" za industriju koja čini gotovo 16 posto BDP-a i generiše više od 40 milijardi dolara godišnje u prihodima od izvoza.
Bangladeš je dom za više od 4.000 tvornica koje opskrbljuju svjetske brendove u rasponu od trgovaca brze mode kao što su Inditex i Gap Inc do luksuznijih Hugo Boss i Lululemon.
No, kao i većina proizvođača robe široke potrošnje, modni trgovci na malo bore se s visokim zalihama i usporavanjem globalne ekonomije, gdje kupci na ključnim tržištima kupuju manje. To je dovelo do pada od 14 posto u izvozu odjevnih predmeta iz Bangladeša prošlog mjeseca.
"Vrijeme nije dobro", rekao je Fazlul Hoque, generalni direktor Plummy Fashions i bivši predsjednik Udruženja proizvođača i izvoznika trikotaže, piše Reuters.
"Industrija se već muči, tok narudžbi je spor, snabdijevanje energijom nije adekvatno, a ukupna ekonomska situacija nije dobra. U takvom vremenu, veliki porast plata će sigurno biti težak, ali za radnike, slažem se, je legitiman zahtjev", rekao je.
Hoque je rekao da će povećanje dodati 5-6 posto ukupnim troškovima, što je povećanje za koje su on i drugi vlasnici fabrika tražili od svojih klijenata da pomognu pristankom na više stope. Rad čini 10 do 13 posto njihovih ukupnih troškova. On, međutim, nije optimista.
"U prošlosti smo vidjeli da se oni samo malo povećavaju, nedovoljno da plate dodatne troškove. Možda postoje izuzeci, ali postoje hiljade kupaca i neće svi pristati da pokriju cijeli iznos. Ne postoji zakonska mjera za kupce, rekao je Hogue.
Prošlog mjeseca, nekoliko modnih brendova uključujući Abercrombie & Fitch, Adidas, Gap, Hugo Boss, Levi Strauss, Lululemon, Puma, PVH i Under Armour rekli su premijeru Sheikh Hasini u pismu da su "posvećeni implementaciji odgovornih kupovnih praksi" kako bi omogućili veće plate.
"Nastavljamo da preporučujemo vladi Bangladeša da usvoji godišnji mehanizam za reviziju minimalne plate kako bi bila u toku sa promjenjivim makroekonomskim faktorima", navodi se u pismu. Pored povećanja plata, Vlada je rekla da će radnicima biti dat godišnji prirast od 5 posto.
Ali Abdus Salam Murshedy, izvršni direktor grupe Envoy koja prodaje Walmartu, Zari i American Eagle Outfitteru, između ostalih, rekao je da kupci nisu voljni da plate "pravu i poštenu cijenu" zbog usporavanja velikih ekonomija i ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku koji izazivaju geopolitičku zabrinutost.