Nakon košulja za švicarsku vojsku maglajski Bontex kroji i za italijanske karabinjere
Direktor Bontexa Senajid Husić u razgovoru za Klix.ba je kazao da su u testnoj fazi prije dvije godine uradili 10.000 košulja za talijansku policiju, ali da je posljednji međunarodni tender najviše sreće donio upravo njima.
"Napravili smo perspektivu ove firme tako što smo pored tehnološkog aspekta ulagali i u certifikate, jer smo znali da će Evropa to tražiti. Danas sve to imamo da možemo ravnopravno konkurisati na međunarodnim tenderima i širiti se na zemlje Evrope", kazao je Husić.
Dodao je kako stanje u tekstilnoj industriji nije nikada bilo na zavidnom nivou, ali da se trudi biti dobar poslodavac.
"Uposlenici, kao i poslodavac, nikada ne mogu biti zadovoljni. Svi moramo težiti ka boljem, to je logika i time se moramo voditi. Moje mišljenje kao poslodavca je to da uposlenici moraju više zarađivati. Mi u Bosni i Hercegovini imamo dobru radnu snagu, ali s njom moramo biti pažljivi i imati korektan način vođenja. Poslodavac mora radnicima reći šta nudi i šta od njih traži", dodao je Husić.
Također, u okviru projekta Dijaspora za razvoj, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vlade Švicarske, u partnerstvu sa UNDP BiH i IOM BiH, te u saradnji sa Općinom Maglaj, podržano je zapošljavanje mladih nezaposlenih osoba i srednjoškolaca koji su uspješno prošli kroz stručnu obuku u Bontexu. Inače, direktor Bontexa je dugo godina živio i radio u inostranstvu, ali je odlučio da se vrati u svoju domovinu, te je vlastitom inicijativom pokrenuo proizvodni pogon u Maglaju kako bi pomogao sugrađanima, što je jedan od svijetlih primjera kako dijaspora može doprinijeti poboljšanju socio-ekonomskih prilika u BiH.
Nedavno je u Zenici Vlada Zeničko-dobojskog kantona organizovala potpisivanje ugovora za prvo radno iskustvo, a pet pripravnika koji su svoju praksu kao srednjoškolci obavljali u Bontexu potpisalo je i svoje prve ugovore. Husić je dodao da je želio zadržati vrijedne radnike koji su u njegovim pogonima radili praksu i pokazali kvalitet.
"Mi smo krenuli u jednu tešku i kompleksnu fazu, ekonomski skupu, ali računamo dugoročno da će se to iskompenzirati i da ćemo doći do rezultata. Svjesni smo da je ono što Evropa nudi mala količina i da to brzo prođe. Trenutno radimo puno uzoraka za firme u Njemačkoj i Austriji, a računamo da ćemo imati 5-10 posto od svega toga. Ako budemo imali toliko posla, koji je ekonomski opravdan, mislim da ćemo moći pratiti situaciju na tržištu", pojašnjava naš sagovornik.
Odlazak mladih iz Bosne i Hercegovine u zemlje Zapadne Evrope za boljim životom pogodio je i Husićevu firmu, zbog čega se i sam danas boji nedostatka radne snage.
"Imali smo dosta radnika, ali i bračnih parova koji su odlučili napustiti Bontex i otići u zemlje Zapadne Evrope. Međutim, mi smo uvjereni da će dio stanovništva ostati ovdje, a u slučaju većih pomjeranja stanovništva imam plan kojim bih napravio čvrstu bazu za stabilno poslovanje", zaključio je naš sagovornik.