Nakon otkaza
6

Napetost kompanije Google i njenih uposlenika dostigla svoj vrhunac

I. Č.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Godinama je kompanija Google smatrana zlatnim standardom za uredski život, ali se vrlo brzo razvila sasvim drugačija reputacija nakon pobune određenog broja zaposlenika, piše CNN.

Kompanija je poticala kulturu na radnom mjestu pomjerivši granice do zavidnog nivoa, prvenstveno prednostima poput besplatnih obroka, kancelarijskih tobogana, brigom o djeci zaposlenih i naglaskom na transparentnosti.

Googleovi kritičari posljednjih su godina sve više upozoravali na navode o seksualnim zlostavljanjima i poslovnim odnosom s vojskom, ali i zbog tajnog projekta razvoja tražilice u skladu s kineskim režimom cenzure.

No, čini se da je napetost između zaposlenih i uprave prekinuta. Google je u ponedjeljak otpustio nekoliko radnika zbog navodnog kršenja politika za sigurnost podataka. Pojedinci sada žele ukazati na to da Google pokušava utišati svoje kritičare.

Amr Gaber, Googleov softver inženjer, napisao je na Twitteru da je kompanija otpustila četiri njegova saradnika zato što su se odvažili da postave neugodno pitanje.

"Nakon što su pronašli otvoreno dostupne informacije, upozorili su svoje kolege na zastrašujuće vijesti. Da. Google sarađuje sa [američkom carinskom i graničnom zaštitom", napisao je on.

Ostali Googleovi zaposlenici koji su organizovali i proteste opisali su otkaze kao pokušaj zastrašivanja radnika.

Glasnogovornik Googlea rekao je za CNN Business da su radnici otpušteni zbog pristupa informacijama koje su ograničene prema politici kompanije.

No, Google nije jedina kompanija u kojoj postoje nesuglasice s radnicima. Širom Silicijske doline stotine zaposlenika Facebooka (FB) izjasnilo se da se protive stavu kompanije u vezi s političkim oglašavanjem.

Radnici u Amazonu (AMZN) organizovali su šetnju u septembru kako bi potaknuli izvršnog direktora Jeffa Bezosa na dalje djelovanje na klimatskim promjenama.

A čelnici Microsofta (MSFT) i Salesforce (CRM) primili su pisma zaposlenih koji traže da raskinu vladine ugovore s američkom imigracijom i carinskim izvršenjem.