Budućnost se mijenja
40

Odluka koju je vrijedilo čekati: Sada zaista ulazimo u deceniju bez duhanskog dima

Srđan Lazović, generalni dirketor kompanije Philip Morris za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru
Srđan Lazović, generalni dirketor kompanije Philip Morris za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru
U sjenci pandemije koronavirusa, broja oboljelih, ali i oporavljenih, koji se sada već mjere u milionima, te Oxfordske vakcine, u proteklom periodu, pomalo neopaženo, donesena je još jedna odluka koja će mijenjati budućnost javnog zdravlja. Na bolje.

Čuvena Američka agencija za hranu i lijekove (FDA), beskompromisni autoritet na polju javnog zdravlja, ne samo na tlu najveće svjetske sile, već i širom svijeta, po prvi put u svojoj stogodišnjoj istoriji jedan elektronski duhanski proizvod deklarisala je kao proizvod modifikovanog rizika.

"Potpuni prelazak sa cigareta na IQOS značajno smanjuje izloženost organizma štetnim materijama", stoji u odluci koja se dugo čekala, tačnije, četiri godine, od kako je duhanski gigant, kompanija Philip Morris, predala preko milion strana naučne dokumentacije ovom najznačajnijem regulatornom tijelu na tlu SAD-a.

Na ovih milion strana sabrana je decenija naučnih istraživanja i razvijanja tehnologije zagrijavanja, a ne sagorijevanja duhana, za koju je sada i FDA potvrdila da je bolja opcija od nastavka pušenja, ali samo ukoliko se u potpunosti pređe na korištenje IQOS-a, što također stoji u obrazloženju odluke.

Šta ova odluka znači najprije za javno zdravlje, za duhansku industriju, ali i nas u Bosni i Hercegovini, pitali smo upravo u kompaniji Philip Morris, a odgovore nam je dao Srđan Lazović, generalni direktor kompanije Philip Morris za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru

Odluka FDA-a potvrda je svega onoga što već dugo, dugo vremena radimo. Iako je skepsa uvijek visoka kada duhanska industrija pokuša na tržištu ponuditi proizvod koji je bolji za pušače, nakon potvrde jednog ovako strogog i kredibilnog tijela, vjerujem da će i oni najsumnjičaviji preispitati svoj aprirori negativan stav.

Ova, kao i svaka odluka FDA, nije donesena na osnovu emocija i predrasuda, nije ignorirala relevantnost nauke koja stoji iza IQOS-a, već je stavila na prvo mjesto ono što i jeste najvažnije – javno zdravlje. Odluka FDA-a ističe da je upravo ovakva komunikacija podobna za promociju javnog zdravlja u SAD, i zato vjerujemo da će ona stići i do što većeg broja odraslih pušača koji ne žele ostaviti nikotin, jer oni imaju pravo znati da bolja alternativa postoji.

Zašto je ova odluka toliko važna, obzirom da se odnosi ipak samo na zakone i potrošače u jednoj, nama dalekoj zemlji. Ili pak ova odluka ima značaja i za nas u Bosni i Hercegovini?

Činjenica jeste da je ovo odluka jednog američkog tijela. S druge strane, a vjerujem ne i manje važno, jeste i činjenica da je ovo tijelo u svojoj oblasti jedno od najkredibilnijih na svijetu, i da je gotovo svaka preporuka i odluka FDA-a od univerzalnog značaja, i nerijetko važenja. Otkad je predstavljen u aprilu prošle godine, IQOS je dobro prihvaćen u BiH. Stoga ova odluka, osim što predstavlja potvrdu struke, sigurno pruža i dobar osjećaj svima onima koji su odabrali IQOS, jer sada mogu biti sigurni da su napravili bolji izbor.

Mi kao kompanija na ovo dugo čekamo, ne zbog nas, već zbog naših potrošača i naše vizije. I ovo je zaista odluka koju je vrijedilo čekati. Poznato je da ovo regulatorno tijelo ne donosi odluke na brzinu, da je sam proces dug, izuzetno temeljan i složen, a njihove odluke, baš zbog procedura i metodologije koje primjenjuju, su svojevrsna lektira, a nadamo se da će postati i pravilnik za donošenje odluka i drugih regulatornih tijela van SAD. Posebno je ohrabrujuće što FDA vidi potencijal ovog proizvoda i što je uz odluku izrazila i pozitivne projekcije "da se od budućih studija može očekivati potvrda mjerljivog umanjenja teških oboljenja i smrtnosti kod korisnika ovih duhanskih proizvoda".

IQOS je elektronski uređaj koji je označio prekretnicu, ne samo za Philip Morris, već i za čitavu industriju, da se okrene konceptu manje štetnih proizvoda. Da li ovo znači kraj za duhansku industriju koju poznajemo i generalno cigarete?

Koncept smanjenja štete, generalno, nije potekao od nas, ali u duhanskoj industriji ga jesmo mi implementirali. To što nas konkurencija slijedi znači da smo na pravom putu, i on mora biti samo jedan - budućnost bez duhanskog dima.

Ponosni smo što smo započeli jednu ovakvu revoluciju, koja vjerovatno predstavlja i kraj jedne ere. IQOS možda jeste trenutno u prednosti jer je prvi sistem koji je svrstan u kategoriju proizvoda "modificiranog rizika", ali dok smo svi zajedno okrenuti smanjenju broja pušača, to nije pobjeda ili prednost jednog brenda ili kompanije, već cijelog društva.

Plan koji smo mi u kompaniji Philip Morris sebi zadali, možda previše ambiciozan, da do 2025. godine više od 40 miliona odraslih pušača pređe na proizvode bez duhanskog dima, ne možemo ostvariti sami. Samo uz odgovarajuće podsticaje i regulatora i društva, ali i podršku konkurencije, možemo doći do tog, ali i drugog cilja - da prodaja klasičnih cigareta u nekim zemljama bude okončana u roku od 10 do 15 godina. Zato ova odluka FDA-a jeste prvi, ali i mamutski korak za javno zdravlje na ulasku u deceniju bez duhanskog dima.

Tokom čitavog trajanja pandemije COVID-19, stručnjaci upozoravaju na povećani rizik kod pušača. Kako tumačite ovu odluku FDA u odnosu na to?

Sada je već jasno da sa koronom moramo naučiti i nastaviti živjeti i da svijet ne može stati. Ako uzmemo u obzir da je COVID-19 potpuno novo oboljenje, te da nema dovoljno referentnih modela ponašanja i naučnih dokaza, izbjeći dezinformacije je ključno. Ovo mogu potvrditi i sopstvenim primjerom, jer sam preležao COVID-19 i ključno za ozdravljenje mi je bilo izbjeći dezinformacije, paušalne procjene, te senzacionalizam u ovoj oblasti i da se prepustim struci i nauci. Isto, vjerujem, važi i za druge probleme sa javnim zdravljem, kao što je pušenje, jer taj problem očigledno neće nestati zato što se drugi pojavio.

Upravo vijest da jedna od najuglednijih i najrigoroznijih agencija iz oblasti zdravlja u svijetu nedvosmisleno tvrdi da potpuni prelazak sa klasičnih cigareta na IQOS umanjuje izloženost organizma štetnim i potencijalno štetnim materijama, treba ipak biti iznad svih teorija zavjera. Čuveni antički filozof Aristotel je rekao:"Drag mi je Platon, ali mi je istina draža", ta istina u ovom slučaju leži u nauci, milion stranica dokumentacije i odluci same FDA-a.