PROMO
83

OKI Upravitelj održava 37% stambenog fonda u Kantonu Sarajevo

OKI upravitelj
OKI upravitelj
Osnovna djelatnost OKI Upravitelja je pružanje usluga upravljanja i održavanja stambeno-poslovnih objekata u skladu sa Zakonom o upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade.

OKI UPRAVITELJ je član Udruženja upravitelja stambeno-poslovnih zgrada Federacije Bosne i Hercegovine pri Privrednoj/Gospodarskoj komori Federacije Bosne i Hercegovine i član Udruženja poslodavaca u Federaciji Bosni i Hercegovini.

OKI UPRAVITELJ je osnovan 2003. godine. Trenutno zapošljava 143 radnika i posjeduje 40 vozila koja su na raspolaganju tehničkom sektoru i sektoru održavanja higijene. Također, raspolaže savremenim softverom za praćenje uplata, troškova, evidencija, izvještaja, planova, radnih naloga, materijala, koji je namjenski napravljen za ovu djelatnost.

Tehnički sektor posjeduje stručnu radnu snagu (9 inžinjera i 50 majstora) za otklanjanje svih vrsta kvarova na zajedničkim dijelovima, uređajima i instalacijama zgrade, uz upotrebu savremenih mašina za rad. Služba za hitne intervencije je mobilna 24 sata dnevno (radni dani, vikend i praznici).

Sektor održavanja higijene posjeduje kvalifikovanu radnu snagu od 70 higijeničarki. Prilikom obavljanja poslova čišćenja koristimo kvalitetnu opremu za čišćenje, profesionalna sredstava za čišćenje, sredstava za dezinfekciju, kao i savremene mašine za mašinsko čišćenje. Redovno održavanje higijene se vrši na 1.634 ulaza.

Više od 90% poslova koji spadaju u održavanje zajedničkih dijelova, OKI Upravitelj pokriva vlastitim servisima, što doprinosi bržoj i kvalitetnijoj usluzi. Prosječan mjesečni broj radnih naloga koji realizuju radnici OKI Upravitelja iznosi 3.600. Posebno ističemo podatak da je na ulazima na kojim je OKI Upravitelj upravnik zgrade od početka pandemije izvršeno 6.356 radnih naloga dezinfekcije.

Dokaz o kvaliteti pruženih usluga je podatak da nam je preko 43.500 etažnih vlasnika (1.745 ulaza) povjerilo upravljanje i održavanje zajedničkih dijelova, instalacija i uređaja u zgradama, sa tendencijom stalnog rasta. Na godišnjem nivou preko 2.000 etažnih vlasnika nam ukaže povjerenje. Ukupna površina stambenih/poslovnih/garažnih prostora iznosi preko 2.220.000 m2, što čini udio na tržištu od 37%.

OKI UPRAVITELJ je dobitnik niz priznanja, kao što su "Certifikat bonitetne pouzdanosti" i bonitetni status "Kontinuitet pouzdanosti", koji OKI Upravitelj svake godine ubrajaju među najpouzdanije kompanije u Bosni i Hercegovini, kao i rangiranje među brzorastuće kompanije u Bosni i Hercegovini.

Na ulazima na kojima je OKI Upravitelj upravnik zgrade postoji 660 liftova. Za 632 lifta trenutno postoji važeći tehnički pregled, odnosno upotrebna dozvola od ovlaštenih firmi, što iznosi 95,75 %.

Prilikom održavanja lift postrojenja sve češće se susrećemo sa kvarovima, koji su uzrokovani dotrajalošću, starošću, neadekvatnom upotrebom (preopterećenje lifta iznad nosivosti, vandalsko ponašanje u liftu, korištenje putničkog lifta za prevoz kabastih stvari, oštećenje unutrašnjosti lifta), a koji zahtijevaju značajna finansijska ulaganja:

  • Dotrajalost pogonske mašine;
  • Starost i/ili dotrajalost elektroinstalacijskih dijelova upravljačke grupe (elektromehaničke brave, diktatori, elektromehanički releji, sklopnici, transformatori, regulatori brzine, inspekcijske kutije, kabinski i vanjski pozivi i elektroinstalacijski vodovi);
  • Starost i/ili dotrajalost mehaničkih dijelova (pogonske i otklonske užnice, vučne sajle, šine po kojim se kreću kabina i protuteg, zahvatni uređaji, prilazna vrata, ramovi kabina i kabine).

Dodatni problem u vezi popravke starih liftova je nemogućnost nabavke rezervnih dijelova, jer proizvođači koji su vršili ugradnju liftova (David Pajić DAKA, Rade Končar, Radnik Zagreb) više ne postoje, niti se proizvode rezervni dijelovi za te vrste liftova. Ovim problemom je obuhvaćeno 289 liftova, odnosno 43,89 % od svih liftova koji se nalaze na objektima koje održavamo.

Za objekte kolektivnog stanovanja od posebne važnosti je zaštita od požara. Na ulazima na kojim je OKI Upravitelj upravnik postoji 6.388 aparata za početno gašenje požara. Hidrantska instalacija je osposobljena i ista je pod pritiskom na 754 ulaza. Sistemi za automatsko otkrivanje i dojavu prisustva ugljen-monoksida, kao i sistemi za ventilaciju i odimljavanje postoje i ispravni su na 36 objekata. Sistemi za otkrivanje i dojavu požara postoje i ispravni su na 43 objekta. Sprinkler sistemi postoje i ispravni su na 14 objekata.

Problemi u vezi protivpožarne zaštite:

  • Nemogućnost atestiranja hidrantske mreže koja je pod pritiskom ukoliko nema crijeva i mlaznica, čija nabavka zahtjeva značajna finansijska sredstva;
  • Nemogućnost atestiranja hidrantske mreže ukoliko pritisak u hidrantskim ormarima nije minimalno 2,5 bara; Razlozi nedovoljnog pritiska: nedovoljan ulazni pritisak u hidrantsku mrežu u zgradu i krađa pumpi (hidrostanica), za povećanje pritiska, u toku rata.
  • Nemogućnost atestiranja hidrantske mreže na objektima starije gradnje, u kojim je hidrantska instalacija promjera od 1“, jer ne zadovoljava potrebne količine protoka vode propisane članom 22. Pravilnika o tehničkim normativima za vanjsku i unutrašnju hidrantsku mrežu za gašenje požara;
  • Krađa aparata za početno gašenje požara, hidrantskih crijeva i mlaznica od strane NN lica;
  • Neobezbjeđivanje sredstava od etažnih vlasnika za nabavku, servisiranje aparata za početno gašenje požara kao i za nabavku hidrantske opreme i atestiranje hidrantske instalacije (trenutni dug etažnih vlasnika iznosi 10 miliona KM);
  • Needuciranost predstavnika etažnih vlasnika i etažnih vlasnika u vezi korištenja aparata za početno gašenje požara u slučaju potrebe.

Više informacija možete pronaći na web stranici www.oki.ba ili na Facebook stranici OKI Upravitelj.