SAD i Kina
37

Ovo je mapa koja pokazuje koliko se svijet promijenio u posljednjih 20 godina

B. R.
Međunarodna trgovina od 2000. do 2020. (Foto: The Pioneer)
Međunarodna trgovina od 2000. do 2020. (Foto: The Pioneer)
Podaci o međunarodnoj trgovini su jedan od egzaktnih pokazatelja koliko se svijet promijenio u posljednjih 20 godina.
Prema podacima lista Economist i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), većini zemalja na početku 21. stoljeću su Sjedinjene Američke Države bile veći trgovinski partner nego Kina.

Dvije decenije poslije, većini država je Kina veći trgovinski partner. U izuzetak spadaju i pojedine evropske zemlje poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Austrije i Finske. Ovim i još nekim državama su SAD još uvijek veći trgovinski partner.

Međunarodna trgovina od 2000. do 2020. (Foto: The Pioneer)
Međunarodna trgovina od 2000. do 2020. (Foto: The Pioneer)

Podaci Svjetske banke (WB) kazuju da je američki BDP prošle godine iznosio 23 biliona dolara, dok je kineski BDP iznosio 17 biliona dolara. Visok kineski BDP nije iznenađenje s obzirom na to da većina svjetskih kompanija tvornice ima upravo u Kini koja je veći trgovinski partneri i Bosni i Hercegovini nego SAD. Najmnogoljudnija zemlja svijeta naziva se i najvećom tvornicom na svijetu.

Impozantan kineski ekonomski razvoj je počeo 90-ih godina zahvaljujući ekonomskoj liberalizaciji i globalizaciji. Kina je jedna od država koje imaju najveću korist od globalizacije. U intervjuu za Klix.ba na to je ukazao profesor na Internacionalnom univerzitetu Sarajevo (IUS) Benjamin Duraković.

"Kina nikada ne bi bila to što jeste, u ekonomskom i tehnološkom smislu, bez globalizacije. Globalizacija je otvorila Kini svjetska tržišta - da izvozi robu i usluge, a sa tih tržišta crpila je i sad crpi transfer tehnologija i znanja. Puno je ovakvih primjera. Da su ove države ostale ekonomski zatvorene, taj rapidni globalni razvoj nauke i tehnologije ne bi se desio", ukazao je Duraković.

Kina nastoji produbiti ekonomski utjecaj i onim što se naziva novi put svile. Riječ o novoj trgovinskoj mreži između Azije, Afrike i Evrope, a njeno ostvarivanje podrazumijeva kinesko finansiranje velikih infrastrukturnih projekata širom svijeta.