Da li znate?
9

Kako vas sve poslodavac može pratiti i špijunirati

T.T.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Zaboravite na praćenje i čitanje e-mailova koje šaljete s poslovnog kompjutera. Vaš poslodavac može vas nadgledati i pratiti čak i kada niste na poslu.

Sigurno znate da poslodavac može vidjeti i pročitati sve e-mailove koje ste poslali s vašeg poslovnog kompjutera ili mobitela. Ali, to je samo vrh ledenog brijega u smislu onoga što poslodavci mogu i što čine.

"Poslodavci se razlikuju ovisno o tome koje načine i tehnike za praćenja ponašanja zaposlenih koriste", objašnjava Mike Miller, glavni urednik Wilderness Timesa i dodaje da većina ljudi misli da je jedini rizik taj da njihov šef može viriti preko ramena i vidjeti da su na Facebooku. Ipak, to je najmanje što mogu učiniti.

Najbolje je pretpostaviti da vas uvijek gledaju.

"To znači da uvijek imate na umu što objavljujete, pišete ili čitate na internetu", kaže Miller. Zapamtite: kada koristite poslovni kompjuter, to je uređaj tvrtke i na njega mogu instalirati softvere koje žele, navodi Readers Digest.

Praćenje aktivnosti preko interneta

Kompanija Clickagy prati digitalne aktivnosti.

"Obično smo angažirani za presretanje podataka adresa koje se pretražuju kroz povezivanje lokalnih kompjutera s njihovom web aktivnošću (dozvoljeno prema ugovoru o radu kompanija). Zatim naš NLP analizira ključne riječi svake posjećene URL stranice, omogućavajući poslodavcu znati točno koji zaposlenici istražuju životopise ili konkurentske ključne riječi. Kada se neko klasificira za filtrirane ključne riječi, poslodavac ga odmah upozori", navodi Harry Maugans, izvršni direktor ove kompanije.

Dakle, ako ste pomislili da se prati svaki vaš korak na poslu, moguće je da nije paranoja, već da ste u pravu.

Provjera koliko ste produktivni

Mnogi poslodavci koriste različite alate i taktike za nadgledanje aktivnosti svojih zaposlenih tokom radnog vremena. Teramind je platforma koja se može koristiti za mjerenje produktivnosti, a bilježi koliko brzo osoba prelazi između aplikacija.

Saznanje o vašoj trenutnoj lokaciji

Poslodavci vas mogu pratiti i kada niste u uredu na više načina. Mogu uključiti GPS za praćenje na vozilu kompanije, pratiti vas preko sistema videonadzora u krugu kompanije, kao i preko evidencije podataka s kartica koje se koriste za otključavanje vrata od ureda kompanije.

Praćenje vremena koje se potroši na projektu

"Zapošljavam i upravljam svojim virtualnim timom pisaca i editora koji su zaposleni preko freelance platforme Upwork. Program za praćenje rada na ovoj platformi svakih 10 minuta uslika ekran kompjutera zaposlenog, a sve aktivnosti po minuti su navedene ispod slike. To mi kao poslodavcu daje osjećaj sigurnosti da moji freelanceri zaista rade i nisu neaktivni. Ako je freelancer slučajno otvorio neku drugu stranicu tokom rada, lako može izbrisati sliku ili zaustaviti sistem kada želi napraviti stanku. Ovaj sistem garantuje sigurnost za klijenta i slobodu za freelancera", kaže Simon Hanse, osnivač "Best Sports Loungea".

Praćenje službenog mobitela

"Službeni mobiteli se često koriste kao način za praćenje aktivnosti zaposlenih. Mogu imati instalirane programe za evidenciju koji prenose svaku napisanu riječ i svaku posjećenu web lokaciju, a podatke šalju poslodavcu. Mogu imati GPS za praćenje tako da je lokacija zaposlenog uvijek poznata poslodavcu", kaže Darrin Giglio, glavni inspektor u North American Investigations.

Praćenje na društvenim mrežama

"Kada je u pitanju praćenje aktivnosti zaposlenih, poslodavci imaju tendenciju pratiti društvene mreže, a prati se objavljujete li statuse dok ste na poslu i je li to povezano s poslom", navodi Joseph Tsaker, vlasnik kompanije DeAnalyst.

Praćenje razgovora

Osim softvera za praćenje aktivnosti na kompjuteru, postoje softveri koji se mogu instalirati kako bi se pratili razgovori na nekom drugom mobitelu, pa tako kompanije koje se bave prodajom mobitela koriste softvere poput mSpy ili TheOneSpy, kako bi pratili telefonske razgovore svojih prodavača, navodi Uittenbroek.

Ipak, nemojte postati paranoični, već pitajte IT odjeljenje u vašoj kompaniji koje sisteme za praćenje koriste kako biste mogli prilagoditi svoju komunikaciju i ponašanje tim uvjetima.

Ako ne želite pitati, najbolje je držati privatni život odvojen od posla. Sve što želite pogledati privatno, radite kod kuće, ne na poslu.