MojPosao.ba: Više od 50 posto ispitanika izgubilo posao zbog krize izazvane koronavirusom
U istraživanju je učestvovalo 2.500 ispitanika od čega je 67 posto zaposleno, a ostalih 33 posto je bez posla. U ukupnom broju ispitanika njih 17 posto je ostalo bez posla zbog posljedica krize, a kada se uzmu u obzir samo nezaposleni ispitanici taj broj je 53 posto.
"Kao osnovne razloge gubitka posla u ovoj situaciji ispitanici mahom izdvajaju zatvaranja objekata odnosno zabranu rada objekta, smanjen obim posla, zatvaranje firme dok se u pojedinim slučajevima izdvaja i nemogućnost rada na terenu, nemogućnost uvoza robe te drugi ekonomski razlozi", rekli su iz MojPosao.ba te objasnili da je najviše otkaza došlo upravo iz sektora koji su najviše pogođeni krizom, odnosno iz sektora turizma i ugostiteljstva.
Posao su izgubili i neki radnici u maloprodaji i proizvodnji, a da su svi sektori pogođeni govori činjenica da među ispitanicima koji su ostali bez posla ima i iz sektora zdravstva, marketinga, distribucije, finansija, igara na sreću itd.
Kada su u pitanju zaposleni ispitanici, njih 33 posto kazalo je da su im već umanjene plate, a 54 posto anketiranih očekuje smanjenje plate u narednom periodu. Od kuće radi 47 posto zaposlenih na kojima je rađeno istraživanje, a većina onih koji ne rade od kuće strahuju od zaraze koronavirusom. Neki od razloga za strah su nedovoljne mjere zaštite na poslu, direktan kontakt sa ljudima i veliki broj radnika u kompaniji.
"Poslodavci su poduzeli mnoge mjere kako bi zaštitili radnike, a samo mali broj poslodavaca nije poduzeo nikakve mjere (4%). Najčešće mjere jesu rad od kuće (47%), nabavka zaštitnih maski za uposlenike (44%), nabavka zaštitnih rukavica (42%), nabavka dezificijenata (43%). Kako ispitanici navode poduzete su i neke druge mjere, od kojih su najčešće rad u smjenama, skraćeno radno vrijeme i izmijenjeno radno vrijeme po sistemu dva dana rada, dva dana odmora ili dan rada, dan odmora", zaključeno je analizom.
Većini radnika nije umanjena plata, što predstavlja procenat od 67 posto, ali većinom očekuju da će do toga doći.
Autorica ovog istraživanja Ena Muraspahić zaključila je da među radnicima preovladava beznađe, nesigurnost i strah zbog potencijalnog lošeg razvoja događaja.