Triglav Fondovi
38

Pregled globalnog tržišta kapitala: Analiza prethodne i očekivanja za 2025. godinu

Globalno tržište kapitala
Globalno tržište kapitala
Tokom protekle dvije godine zabilježen je snažan rast dionica američkih kompanija, pri čemu su najznačajniji rast ostvarile kompanije iz komunikacijskog i tehnološkog sektora iz SAD-a. Trend rasta je nastavljen i ove godine.

Za osvrt na prethodnu godinu, ali i za informaciju o očekivanjima vezanim za tržište kapitala u ovoj godini, govorilo je društvo Triglav Fondovi Sarajevo, koje sredstva investicijskih fondova ulaže na svjetskim berzama.

Šta je obilježilo svjetske berze u 2024. godini?

Američke berze su prošle godine zabilježile još jednu godinu impresivnog rasta, pri čemu su vodeći berzanski indeksi nadmašili druge svjetske berze. Tehnološki intenzivan NASDAQ Composite Index porastao je 28,6%, dok je širi sektorski indeks S&P 500 ostvario rast od 23,3%. Rastu je značajno doprinio entuzijazam oko razvoja umjetne inteligencije, početak ciklusa smanjenja kamatnih stopa od strane američke centralne banke (Fed) u septembru, ali i činjenica da je američka ekonomija ostvarivala solidan rast uprkos višim kamatnim stopama.

Dobri makroekonomski podaci, otporno tržište rada i rezultati poslovanja kompanija potvrđivali su snagu američke ekonomije i jačali tržišni optimizam. Gledano po sektorima, najviši rast vrijednosti u indeksu S&P 500 u 2024. godini zabilježili su sektori komunikacijskih usluga, informacionih tehnologija, te sektor diskrecijske potrošnje. S druge strane, sektor materijala je zabilježio negativan prinos, što se može pripisati usporavanju kineske ekonomije i višim kamatnim stopama.

Evropske berze su zabilježile lošiji performans u poređenju sa američkim kolegama sa rastom MSCI EUROPE indeksa od gotovo 6%. Pored unutrašnjih političkih nestabilnosti pojedinih država članica i geopolitičkih tenzija, izazovi sa kojima se suočava Evropa su niska produktivnost i zaostajanje u tehnološkim inovacijama. Smanjenje potrošnje kineskih potrošača, posebno u segmentu luksuznih proizvoda, je dodatni faktor koji je doprinio lošijem performansu evropskih kompanija. Njemački DAX porastao je 15,4% u 2024. godini, pri čemu je SAP bio ključni pokretač, doprinoseći rastu indeksa s više od 40%, dok su industrijske i energetske kompanije dodatno podržale pozitivan trend. Zanimljivo je da su kompanije unutar DAX-a ostvarile rast, iako je njemačka ekonomija bila u recesiji. To se može objasniti činjenicom da ove kompanije ostvaruju oko petinu svojih prihoda na domaćem tržištu. Francuski dionički indeks CAC 40 je, s druge strane, ostvario pad vrijednosti za -2%. Za razliku od Fed-a, Evropska centralna banka (ECB) je pod pritiskom makroekonomskih podataka imala intenzivniji pristup snižavanju kamatnih stopa, gdje je u okviru četiri etape kamatna stopa u prošloj godini smanjena na nivo od 3,15%.

Generalni trend rasta je praćen i na drugim glavnim svjetskim berzama, te je tako Londonski FTSE 100 indeks zabilježio rast od 5,7%, japanski NIKKEI 225 rast od 19,2%, dok je kineski Shangai Composite Indeks, usljed ograničenog optimizma investitora, zabilježio rast od 12,7%.

Tržište obveznica tokom 2024. godine, bilo je pod snažnim utjecajem promjena u monetarnoj politici centralnih banaka, kao i postepene stabilizacije inflacije. Prethodna godina pokazala se povoljnom za obveznice, uz rast cijena američkih i evropskih državnih i korporativnih obveznica. Stabilnije makroekonomsko okruženje, slabljenje inflatornih pritisaka i prilagodljivija monetarna politika centralnih banaka u drugoj polovini prethodne godine potakli su veću potražnju za obveznicama, što je investitorima omogućilo postizanje pozitivnih prinosa do kraja godine.

Kakva su očekivanja za ovu godinu?

U 2025. godini se očekuje stabilnija, a moguće i niža inflacija nego prethodnih godina. Očekivani ekonomski rast je umjereniji, ali stabilnije inflatorno okruženje omogućava centralnim bankama nastavak sniženja kamatnih stopa što je dobro za poslovanje kompanija. Sudeći po visini najavljenih investicija u umjetnu inteligenciju, to će i dalje biti jedna od centralnih tema u ovoj godini. Njen utjecaj na dioničkim tržištima je do sada bio vidljiv uglavnom kod kompanija koje učestvuju u proizvodnji opreme i čipova. Sljedeća faza treba pokazati značajne efekte u primjeni umjetne inteligencije u različitim industrijama, poput zdravstva, finansija, logistike. Očekuje se da će njena primjena doprinijeti povećanju efikasnosti i razvoju novih proizvoda i usluga. Iz ovih razloga smo i dalje optimistični u vezi dionica, iako očekujemo nešto umjerenije stope rasta u odnosu na prethodnu godinu.

Početkom ove godine mogli smo pratiti reakcije tržišta na najave novoizabranog američkog predsjednika o uvođenju carina na uvoz ili na predstavljanje novog modela umjetne inteligencije DeepSeek. Ove najave izazvale su povećanu volatilnost na berzama, posebno u sektorima poput tehnologije i industrije. Iako ovakve oscilacije mogu izgledati zabrinjavajuće, one nude prilike za ulagače koji pažljivo biraju sektore i kompanije s dugoročnim potencijalom. Povećana volatilnost i povremena korekcija na tržištima je uobičajena pojava. Tržišta osciliraju pod utjecajem globalnih dešavanja i svakodnevnih vijesti i zbog toga je ključno zadržati fokus na dugoročnoj strategiji. Ishitrene i emotivne reakcije često vode do propuštenih prilika, dok dosljedno pridržavanje investicijske strategije i zadržavanje dugoročnog pogleda donosi dobre rezultate.

U periodu od 2014. do 2024. godine smo svjedočili geopolitičkim tenzijama, političkim nestabilnostima i ratovima, visokoj inflaciji, kao i globalnoj pandemiji. Iako su ovi događaji uzrokovali privremene korekcije na tržištima, S&P 500 je u tom periodu ostvario prosječan godišnji povrat od 11%. Ovaj primjer jasno naglašava važnost dugoročnog pristupa gdje ulaganje ne treba posmatrati kao utrku na kratke staze, već maraton. Dugoročna strategija podrazumijeva disciplinu, pažljivu analizu tržišnih kretanja i oslanjanje na provjerene informacije.

Prikazane informacije namijenjene su informisanju javnosti o kretanjima na tržištima kapitala. Prinosi iz prošlosti imaju informativni karakter i ne predstavljaju mogućnost ili projekciju očekivanih prinosa u budućnosti. Sadržaj nije namijenjen pružanju ličnih investicijskih savjeta, jer ne uzima u obzir investicijske ciljeve, finansijsku situaciju, znanje i iskustvo, te specifične potrebe pojedinačnih investitora.