Izvještaj za 2022.
6

Američka trgovačka komora objavila kakav je utjecaj njenih kompanija članica na BiH

B. R.
Predstavljanje izvještaja Američke trgovačke komore (AmCham) u Sarajevu (Foto: I. Š./Klix.ba)
Predstavljanje izvještaja Američke trgovačke komore (AmCham) u Sarajevu (Foto: I. Š./Klix.ba)
Američka trgovačka komora u Bosni i Hercegovini (AmCham BiH), uz podršku Ambasade SAD- a u Sarajevu, objavila je danas procjenu ekonomskog utjecaja aktivnosti svojih kompanija članica tokom 2022. godine.

Kako su saopćili iz AmChama, izvještajem "AmCham BiH: Oblikovanje pozitivne ekonomske i društvene transformacije u Bosni i Hercegovini" prikazani su ključni utjecaji koje aktivnosti kompanija članica AmChama imaju na ekonomiju, društvo i okoliš u Bosni i Hercegovini. Neki od ključnih nalaza izvještaja su sljedeći:

  • Kompanije članice AmChama potiču ekonomski rast i doprinose javnim prihodima. AmChamove članice u Bosni i Hercegovini ostvarile su 3,2 milijarde KM direktne dodane vrijednosti bh. ekonomiji i dodatnih 1,8 milijardi KM indirektne dodane vrijednosti. Kompanije članice su doprinijele javnim prihodima u iznosu od 1,9 milijardi KM kroz doprinose za socijalno osiguranje, direktne i indirektne poreze i carine;

  • Otvaranjem novih radnih mjesta i podržavanjem razvoja mladih, kompanije članice imaju važnu ulogu u borbi protiv "odliva mozgova".

Kompanije članice direktno su otvorile 23.317 radnih mjesta u različitim industrijama, a njihove poslovne aktivnosti indirektno podržavaju dodatnih 13.806 radnih mjesta.

Osim toga, kompanije članice ulažu u mlade lidere. Ukupno 80 posto anketiranih članica provodi mentorski program, a 54 posto podržava program studentske prakse. Prosječna starost zaposlenog u kompaniji članici AmChama u 2022. bila je 38 godina;

  • Kompanije članice su lideri u borbi protiv korupcije, kako u svojim kompanijama, tako i u društvu. Sa 76 posto kompanija koje imaju službenika za usklađenost, a 91 posto provodi etičke poslovne prakse, AmChamove članice su na čelu borbe protiv korupcije. Ukupno 50 posto kompanija aktivno učestvuje u javnim kampanjama koje imaju za cilj podizanje svijesti o ovom kritičnom pitanju;
  • Kompanije članice AmChama su posvećene smanjenju svog utjecaja na životnu sredinu. Ukupno 57 posto anketiranih kompanija primjenjuje specifične mjere energetske efikasnosti za smanjenje potrošnje energije, 56 posto usvaja inicijative za smanjenje otpada i reciklažu, a 54 posto kompanija provodi mjere za zaštitu voda i očuvanje u njihovu poslovnu praksu.

U svom pismu, u kojem je predstavljena studija utjecaja, američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael J. Murphy je rekao:

"Jedno od osnovnih načela Američke trgovačke komore je vjerovanje u sposobnost američkih kompanija da unaprijede živote, riješe probleme i ojačaju društvo. Informacije u ovoj studiji utjecaja pružaju snažne dokaze koji podržavaju ovo uvjerenje. AmChamove članice se aktivno bave ključnim ekonomskim izazovima i doprinose ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine".

Generalni sekretar AmCham BiH Nedim Hamzić citiran je u izvještaju koji kaže:

"Naš rad je dokaz moći saradnje u pokretanju ekonomskog prosperiteta i integriteta naše nacije. Želimo da privatni sektor bude vodeći glas promjena u zemlji".

Mjerenje uspjeha je od suštinskog značaja za svaku organizaciju koja ima za cilj da ostvari pozitivan utjecaj. Postavljanjem mjerljivih ciljeva i praćenjem napretka, organizacije mogu, kako su saopćili iz AmChama, osigurati da su na pravom putu i identificirati područja za poboljšanje.

Ova procjena utjecaja predstavlja, kako su zaključili, značajan korak u dokumentovanju i pružanju podataka o pozitivnim doprinosima nekih uspješnih kompanija bh. ekonomiji i društvu.

Procjena utjecaja se zasniva na odgovorima ankete 54 kompanije članice prikupljene 2023. godine, plus analizi javno dostupnih podataka o preostalih 75 članica. Izvještaj je dostupan na engleskom i našem jeziku.