"Imamo jasan, realan i ostvariv plan za dugoročan i održiv rad i razvoj rudarstva u regionu i vjerujemo da naši rezultati ostvareni u proteklih više od 11 godina, stvarnih ulaganja, rasta zaposlenosti i snažnog ekonomskog doprinosa u Prijedoru, čini našu ponudu najboljom opcijom za sve zainteresovane", navodi se u saopštenju iz kompanije.
U saopštenju se dodaje da su nedavno održani sastanci sa zvaničnicima u Republici Srpskoj i da je kompanija ArcelorMittal spremna za dalji nastavak detaljnih pregovora u bilo kojem momentu.
U vezi sa odlukom Vlade Republike Srpske o prodaji državnog kapitala u RŽR-u kompaniji Israeli Investment Group koje će se naći na dnevnom redu Narodne skupštine Srpske u utorak, 21. juna, danas se ponovo oglasila i Sindikalna organizacija ArcelorMittal Prijedor, kćerke firme u okviru kompanije ArcelorMittal, izrazivši zabrinutost za sigurnost radnih mjesta 850 zaposlenih.
"U protekle dvije sedmice obavili smo niz rezgovora i sastanaka sa predstavnicima vlasti u Republici Srpskoj, gradonačelnikom Prijedora, kao i predstavnicima kompanije ArcelorMittal koji su nas na sastanku održanom 15. juna upoznali o jasnom stavu da su zainteresovani da učestvuju u privatizaciji državnog kapitala u RŽR-u", saopšteno je iz sindikata.
Predsjednik DNS-a i gradonačelnik Prijedora Marko Pavić, koji je prije dvije i po godine spriječio prodaju Ljubije izraelskoj kompaniji, najavio je da će stav DNS-a saopštiti prije skupštinskog zasjedanja.
RŽR Ljubija Prijedor i ArcelorMittal Prijedor dva su preduzeća sa različitim vlasničkim i upravljačkim strukturama koja upravljaju rudnicima u Prijedoru.
Ljubija, kao preduzeće sa većinskim državnim kapitalom, osnovalo je 2004. godine novu firmu sa tadašnjim LNM-om, a današnjim ArcelorMittalom.
Joint Venture partnerska kompanija ArcelorMittal Prijedor u vlasničkoj strukturi ima 49 odsto kapitala RŽR-a, a 51 posto ArcelorMittala.
RŽR Ljubija danas zapošljava dvadesetak radnika i bavi se djelatnostima poput proizvodnje šampinjona i proizvodnje biomase za toplotnu energiju, dok ArcelorMittal Prijedor proizvodi željeznu rudu na rudištima u Omarskoj, zapošljava 850 radnika i kopa kamen na kamenolomu Drenovača.
Na rudištima u Ljubiji i Tomašici ruda se ne proizvodi godinama i decenijama.