Koje sankcije su uvedene do sada na rusku naftu i plin ?
Nakon ukrajinskog poziva na proširenje sankcija, Sjedinjene Američke Države su uvele apsolutnu zabranu na uvoz nafte, plina i uglja iz Rusije. Vlada Velike Britanije je objavila namjeru da krajem godine prestane uvoziti rusku naftu, smatrajući da im ovakav plan daje dovoljno vremena da nađu druge dobavljače. Europska unija planira smanjiti uvoz plina iz Rusije za dvije trećine.
Zamjenik premijera Rusije, Aleksandar Novak je upozorio da će bojkot ruske nafte izazvati katastrofalne posljedice na svjetskom tržištu.
Koliko nafte izvozi Rusija ?
Rusija je treći najveći izvoznik nafte u svijetu, nakon Sjedinjenih Američkih Država i Saudijske Arabije. Polovina od ruskog dnevnog izvoza od 5 miliona barela sirove nafte završi u Evropi. Iz Rusije dolazi i 8% potreba za naftom Velike Britanije. Sjedinjene Američke Države su manje ovisne o ruskoj nafti te su svega 3% svojih potreba popunjavale naftom iz Rusije.
Koje alternative postoje ?
Prema analitičaru Ben McWilliamsu, puno lakše je naći zamjenske izvore za naftu nego za plin. Razlog za to je da je trgovina sirovom naftom manje ovisna o transportu putem cijevi.
Sjedinjene Američke Države su pokušale izvršiti pritisak na Saudijsku Arabiju da povećava proizvodnju nafte kako bi smanjili cijenu na svjetskom tržištu. Također SAD-e djeluju i u pravcu olakšavanja sankcija za naftu iz Venecuele.
Plin iz Rusije pokriva oko 40% evropskih potreba i prestanak njegovog dotoka u Evropu bi doveo do enormnog povećanja cijena grijanja čime bi posebno bile pogođene Italija i Njemačka.
Evropa bi se u tom slučaju okrenula izvoznicima kao što su Katar, Alžir i Nigerija ali zbog praktičnih prepreka nemoguće je u kratkom vremenskom periodu povećati značajno izvoz plina iz ovih zemalja.
Mogu li se pronaći alternative za ruski gas u Evropi ?
"Teško je zamijeniti dobavljače gasa u Evropu, zbog velikih ruskih plinovoda", smatra McWilliams.
Think Thank Breugel predviđa da bi u slučaju da Rusija prestane prodavati plin, Evropa pokušala to nadomjestiti uvozom tukapljenog plina (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država. Također, mogla bi se okrenuti obnovljivim izvorima energije ali taj proces nije niti brz niti jednostavan.
"Za obnovljive izvore potrebno je dosta vremena, tako da oni nisu opcija kod kratkoročnih problema. Za sljedeću zimu moguće je da zemlje kao što su Italija i Njemačka pokrenu termoelektrane na ugalj kao hitnu mjeru", analiza je istraživača Siomnea Tagliapietra.