Prvi panel "Reformska agenda za energetski sektor, status, izazovi i potencijali" predstavio je predstavio je reformu energetskog sektora BiH i njen značaj za održivu budućnost sektora, u svjetlu EU paketa čiste energije, te priprema Nacionalnog energetskog i klimatskog plana BiH (NECP) koji će utrti put tranziciji energetskog sektora BiH.
Prisutnim na panelu obratili su se Nick Bridge, specijalni predstavnik britanske ministrice vanjskih poslova za klimatske promjene, Admir Softić, pomoćnik ministra i Mak Kamenica, direktor USAID-ovog projekta asistencije energetskom sektoru.
Bosna i Hercegovina mora ubrzati svoju energetsku tranziciju od upotrebe fosilnih goriva ka obnovljivim izvorima energije. Za taj proces potrebno je razvijanje novih strategija, planova, politika i provođenje legislativnih reformi na svim nivoima vlasti. Posebno je važno pojednostaviti procedure za ishodovanje dozvola privatnim investitorima koji žele uzeti aktivno učešće u ovoj tranziciji te na taj način učestvovati i u smanjenju efekta klimatskih promjena, neki su od zaključaka prvog panela Energetskog samita 2022.
Ministri energetike iz RS i FBiH su informisali prisutne o značajnim aktivnostima na gradnji elektrana na obnovljive izvore za koje se očekuje da budu pušteni u rad u narednih nekoliko godina.
Energetski samit održava se uz međusobnu saradnju i podršku USAID misije u BiH, UNDP-a, Njemačke razvojne agencije GIZ, Delegacije Evropske unije u BiH i Britanske ambasade u BiH a pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Državne regulatorne komisije za električnu energiju, Regulatorne komisije za energiju u Federaciji Bosne i Heregovine i Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.