Čavalić: Pozivam općine i gradove u FBiH da iskoriste "neumskog džokera" za rad trgovina nedjeljom
Vlada FBiH reaguje donošenjem odluke, što se desilo i u slučaju Orašja.
"E sada idemo izvan okvira zakona u domen pravne anarhije. 24. decembra Vlada FBiH donosi nekakvu Uredbu za primjenu stavova (10) i (11). Iako ovaj član nema veze sa podzakonskim aktima (zbog čega nije bilo prilagođavanja od 6 mjeseci), odjednom se pojavila neka uredba koja navodi kriterije 'pad prometa', 'uticaj na pad broja zaposlenih' i 'sezonski karakter' (čitaj Neum). Ovih kriterija nema u zakonu, niti zakon daje bilo kakve naznake kriterija. Podnesi i čekaj odluku - to je u skladu sa zakonom - u slučaju Orašja, ali ne ostalih", navodi Čavalić.
Dodaje da je, kada je riječ o kriterijima, apsurdno što se prati čitava djelatnost trgovine - dakle i izuzeća: benzinske pumpe, dragstori 24/7, pekare, cvjećare, pa čak i zaboravljene apoteke spadaju u trgovinu čiji se promet i broj zaposlenih prati.
"Još apsurdniji je kriterij: c) opravdanosti za prijedloge sezonskog karaktera i period izuzeća u slučaju zahtjeva za sezonsko izuzeće. Shodno obrascu prijave opet se priprema teren za jednu općinu (kao što se u zakon ubacio stav (10) i (11) radi Orašja). Naime, navodi se 'Specifične okolnosti koje opravdavaju potrebu za izuzećem'. Ovo treba da omogući Neumu koji ne može da dokaže pad prometa i zaposlenih, da iskoristi džokera i opet u skladu sa Uredbom, sve po ps-u, dobije izuzeće...a ostali u red. Nakon ove lakrdije, pozivam sve općine i gradove u FBiH da iskoriste 'neumskog džokera' i izmisle neke 'specifične okolnosti koje opravdavaju potrebu za izuzećem', te konačno okončaju ovu pravnu agoniju - iz Zakon u stavove, iz stavova u odluku, nakon odluke u Uredbu, iz Uredbe u obrasce, iz obrazaca u 'specifične okolnosti'", zaključio je Čavalić