Posljedice "crne liste"
17

Da li će sankcije NIS-u utjecati na kompanije u BiH? Ministar energetike RS vjeruje da neće biti problema

Piše: N. V.
Objekat kompanije NIS u Srbiji (Foto: EPA-EFE)
Objekat kompanije NIS u Srbiji (Foto: EPA-EFE)
Nakon što su Amerikanci uveli sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog rukovodstva kompanije postavilo se pitanje kako će to utjecati na zemlje u kojima NIS posluje, poput Bosne i Hercegovine.
Naftna industrija Srbije u Bosni i Hercegovini ima tri kompanije (NIS Petrol Banjaluka, G-Petrol Sarajevo i Jadran-Naftagas Banjaluka) koje posjeduju 42 Gazprom i NIS Petrol benzinske stanice širom države, a najviše u Republici Srpskoj. Pod njihovom upravom su i rafinerije u Brodu i Modriči, kao i naftna kompanija Optima grupa.

Nakon što je NIS 10. januara ove godine dobio sankcije zbog ruskog rukovodstva, otvoreno je pitanje budućnosti kompanija i u BiH. Postoje sumnje da bi obim sankcija mogao pogoditi sve države u kojima NIS posluje s obzirom na to da je moguće blokiranje računa i druge smetnje u poslovanju kakve imaju ostale sankcionisane kompanije u RS-u.

Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić kaže da u Vladi RS-a nemaju informacija o tome da bi sankcije mogle utjecati i na firme u RS-u koje su u NIS-ovom vlasništvu. Međutim, ne isključuje mogućnost da se to dogodi u budućnosti.

"Mi za sada nemamo nikakvih informacija o namjerama da se sankcije prenesu i na RS i ne očekujem neke velike probleme u narednom periodu, iako ne isključujem kao mogućnost da se i tako nešto desi. Vidim da i predstavnici NIS-a imaju alternativu kako će poslovati u narednom periodu, ali naravno to će u velikoj mjeri zavisiti od političkih pregovora koji će uslijediti", rekao je Đokić za Capital.ba.

On ne vjeruje da bi moglo doći do problema u snabdijevanju naftom zbog toga što "RS ima više dobavljača" i jer su oni koji se bave prometom "vjerovatno razmišljali ranije i na vrijeme se spremili".

"Vidim da i predstavnici NIS-a imaju alternativu kako će poslovati u narednom periodu, ali naravno to će u velikoj mjeri zavisiti od političkih pregovora koji će uslijediti", kazao je Đokić. Inače, Amerikanci traže od Srbije da izbace Ruse iz vlasničke strukture NIS-a, odnosno da ruski vlasnici prodaju svoj udio u kompaniji.

Iz Bosne i Hercegovine nije došlo mnogo reakcija na ovaj potez OFAC-a, a jedan od rijetkih koji je do sada reagovao je ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, koji je pozdravio odluku SAD-a da uvede sankcije NIS-u.

"Sjedenje na 'dvije stolice', kreiranje 'srpskog sveta' pod pokroviteljstvom Rusije i agresivna politika prema susjedima su došli na naplatu", kazao je Helez uz poruku da će "uraditi sve da se i BiH priključi ovim sankcijama".