Da li će Turska biti najpouzdanija država u isporuci plina Evropi?
Turska dobija ruski plin preko plinovoda "Plavi tok" i Turski tok dok azerbejdžanski i iranski plin dobija preko plinovoda TANAP. Ova država ruski, azerbejdžanski i iranski plin isporučuje Bugarskoj, Mađarskoj, Moldaviji, Rumuniji i Sjevernoj Makedoniji.
Ukrajinski ministar energije Herman Haluščenko je izjavio da je njegova država obustavila isporuku ukrajinskog plina u interesu nacionalne sigurnosti.
Plin je značajan izvor zarade za rusku energetsku kompaniju Gazprom, koja je u državnom vlasništvu, dok je Ukrajina za isporuku ovog energenta naplaćivala tranzitnu naknadu.
"Ovo je historijski trenutak. Rusija gubi tržišta i pretrpit će finansijske gubitke", smatra Haluščenko.
Međutim, kako piše turski list Hurriyet, pozivajući se na mišljenje stručnjaka, posljednji razvoj događaj može učiniti Tursku pouzdanom alternativom u isporuci plina Evropi, a kao razlog za to su istakli njen geografski položaj, to što u Crnom moru proizvodi svoj plin i što ima dobro razvijenu energetsku infrastrukturu.
Ocijenili su da Turska ima potencijal da isporučuje više plina na evropsko tržište ako se povećaju kapaciteti interkonekcije s Grčkom i Bugarskom.
"Trenutno se vode mnogi razgovori, ali je nesumnjivo da će pozicija Turske kao dobavljača biti ojačana", izjavio je energetski stručnjak konsultantske kuće MOBEN Emin Emrah Danis.
Evropa je od sovjetskog vremena najvažnije tržište za ruski plin, a prekid isporuke plina iz Rusije bi mogao primorati zemlje da traže isporuku plina iz drugih dijelova svijeta, piše Hurriyet.