Da li je član 5. uredbe o isplati pomoći radnicima u FBiH "krivac" za mali broj isplata?
Prema podacima koje je od Ministarstva finansija FBiH dobio zastupnik u Federalnom parlamentu Admir Čavalić (SBiH) u periodu jula, augusta i septembra 2024. godine ukupno je isplaćeno 60,3 miliona KM neoporezive pomoći radnicima.
Bitno je podsjetiti da je prvobitnom odlukom ta pomoć po radniku mogla iznositi do 2.500 KM te je 18. jula odlučeno da iznosi maksimalno 2.768 KM.
U izvještaju, koji je Čavalić dobio krajem novembra prošle godine, navodi se da su u julu prošle godine ovu mjeru iskoristila 1.162 poslodavca za 21.023 radnika, a prosječna pomoć po radniku je iznosila 395 KM.
U augustu je jednokratna pomoć po radniku iznosila 445 KM, iskoristila su je 2.224 poslodavca za 56.846 radnika.
U septembru je jednokratna pomoć po radniku iznosila 461 KM, iskoristilo je 2.157 poslodavaca za 57.888 radnika.
Međutim, veliki je broj radnika koji nisu dobili ovu jednokratnu pomoć.
Poslodavci kažu da je razlog tome problematičan član 5. usvojene uredbe, a prema kojem nije dozvoljena diskriminacija radnika.
To znači da ukoliko poslodavac odluči isplatiti jednokratnu pomoć, ona mora biti u istom iznosu za sve radnike, bez obzira na to da li su oni na dužem bolovanju ili je poslodavac čak nezadovoljan njihovim radnim učinkom.
Također, ono što su poslodavci isticali kao problem je činjenica da je odlukom obuhvaćen i radnik koji je tek zaposlen u firmi te je u istom statusu kao dugogodišnji uposlenik.
Analitičari smatraju da je jedan od razloga što poslodavci nisu isplaćivali ovu pomoć taj da je između 27 i 30 posto privrednika u gubitku, odnosno trećina privrednika su gubitaši i oni ne mogu isplaćivati radnicima ovu pomoć.
Podsjećamo da je Uredba o isplati pomoći produžena do 31. januara ove godine, kada se može isplatiti posljednja tranša.