Egzistencijalno pitanje
103

Da li neko u državnoj vlasti minira uvođenje bezviznog režima turistima iz zaljevskih zemalja?

Piše: B. R.
Turisti iz Zaljevskih država su među najbrojnijim stranim turistima u BiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Turisti iz Zaljevskih država su među najbrojnijim stranim turistima u BiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Oni koji se bave turizmom u Bosni i Hercegovini strahuju da turizam postaje žrtva najveće poslijeratne političke krize u zemlji. Smatraju da se to očituje u (bez)viznom režimu za turiste iz Zaljeva, koji su među najbrojnijim stranim turistima u Bosni i Hercegovini.

Naime, sa dnevnog reda posljednje sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine je skinuta tačka o ponovnom uvođenju bezviznog režima državljanima Saudijske Arabije, Bahreina i Omana. Ovim su oni koji žive od turizma, a takvih je mnogo, stavljeni u veliku neizvjesnost. Zvanična statistika govori zašto je to tako.

Koliki je značaj turista iz Zaljeva

Turisti iz zemalja Zaljeva su prije 15 godina "otkrili" Bosnu i Hercegovinu kao turističku destinaciju. Njihov broj se značajno povećavao do pandemije koronavirusa. Mnogi su i tokom i nakon pandemije nastavili posjećivati Bosnu i Hercegovinu. To se prvenstveno odnosi na turiste iz Saudijske Arabije koja je s 33,26 miliona stanovnika najmnogoljudnija država Zaljeva.

Saudijci su prošle godine imali 91.994 dolazaka dok su godinu ranije imali 53.192 dolaska. Nadalje, prošle godine su imali 213.664 noćenja dok su godinu ranije imali 127.260 noćenja. Među stranim su turistima s najvećim prosječnim brojem noćenja, što znači da se duže zadržavaju. To je slučaj i s turistima iz ostalih zaljevskih zemalja.

Dakle, oni su ti kojima Bosna i Hercegovina kao turistička destinacija nije "protočni bojler", što jeste za turiste iz mnogih drugih država. To znači i to da koriste dobar dio bh. turističkog sadržaja. U počecima su uglavnom posjećivali Sarajevo, a sada sve više posjećuju i ostale dijelove Bosne i Hercegovine. S druge strane, mnogi drugi strani turisti dolaze samo na jedan dan.

Koliki je značaj Saudijaca kao turista govori to da su oni ti koji čak osam puta više troše od ostalih turista.

Negativne posljedice se već osjete

S obzirom na navedene podatke, razumljivo je zašto u bh. turizmu strahuju od toga šta će biti ako ne bude bezviznog režima ili ako on bude kasno uveden jer ljetna sezona već počinje. Sumnjaju da je skidanje ovog pitanja sa dnevnog reda posljednje sjednice Vijeća ministara posljedica trenutnih političkih okolnosti u Bosni i Hercegovini.

Izvori iz turističkog sektora istakli su za Klix.ba da su pojedinci koji se bave turizmom u različitim dijelovima zemlje pokušali lično ili preko posrednika ukazati čelnicima vladajućih stranaka, što se odnosi i na HDZ i SNSD, na to koliko je egzistencijalno važno da se uvede bezvizni režim.

Prilika da se to učini bit će već sutra, kada je zakazana još jedna sjednica Vijeća ministara. U međuvremenu se već osjete negativne posljedice zbog neizvjesnog ishoda s (bez)viznim režimom. Naime, kako saznaje Klix.ba, aviokompanije odustaju od planiranog povećanja broja letova prema Sarajevu. Zato je već sada osjetno manji broj turista iz Zaljeva u odnosu na isti period prošle godine.

Osim toga, pojedine države, među kojima su Albanija i Rusija, za razliku od Bosne i Hercegovine se poprilično trude da privuku što više turista iz Saudijske Arabije. Taj trud podrazumijeva i uvođenje bezviznog režima.

Postaje upitno koliko je smisleno da Bosna i Hercegovina učestvuje na sajmovima turizma u zaljevskim zemljama ako sama otežava turistički dolazak njihovih državljana. Koliko otežava govore tri stvari.

Jedna je da vizu moraju platiti 200 KM, što i nije toliki problem. Druga je što sedmicama moraju čekati da im se izda viza, što značajno utječe na planiranje putovanja. Treća je što Ambasada Bosne i Hercegovine u Rijadu ne izdaje offline vize, što znači da onaj ko traži vizu mora nekoliko puta lično dolaziti u ambasadu - kako da se to isplati jednom Saudijcu koji mora preći stotine kilometara da bi došao do ambasade.

Tu nije kraj problemima. Ambasada u Rijadu je potkapacitirana s obzirom na to koliko je interesovanje za putovanje u Bosnu i Hercegovinu. Ona u najboljem slučaju, kako su nam kazali upućeni, mjesečno može izdavati 600 viza.