Program Go Digital in BiH
237

Digitalni uspjeh Plastoflexa iz Gračanice: Transformacija koja je olakšala posao radnicima

Proivodni pogon Plastoflexa (Foto: A. K./Klix.ba)
(Foto: A. K./Klix.ba)
U srcu industrijske zone u Gračanici smješten je Plastoflex, koji je kao fabrika za proizvodnju i preradu plastike stvaran od 1979. godine. Unazad nekoliko godina ova kompanija aktivno prolazi kroz proces digitalne transformacije i automatizacije, posebno naklonjena na smjernice Evropske unije.

Digitalna transformacija sa sobom donosi tehnologije koje oblikuju i budućnost privrednog sektora u Bosni i Hercegovini, a među kompanijama koja već uveliko osjeti benefite savremenih načina proizvodnje svakako je i gračanički Plastoflex.

No, ako krenemo od samih početaka, Plastoflex se veže za davnu 1979. godinu, kada je u jednoj maloj radionici počela proizvodnja i prerada plastike.

U svojim začecima proizvodni procesi u ovoj porodičnoj kompaniji su uglavnom bili vezani za manuelni način rada, a totalni zaokret uslijedio je 2008. godine. Velike benefite počeli su osjećati i radnici jer im je uslijedilo olakšanje poslovnih zadataka.

"Mi smo tada krenuli u zamjenu hidrauličnih, odnosno energetski neefikasnih mašina jer je prerada plastike oblast prepoznata kao značajan potrošač električne energije. Paralelno smo išli i na povećanje efikasnosti te smo prevashodno nabavili mašine sa servo-pogonima, a danas imamo potpuno električnu opremu, bez hidraulike", kaže u razgovoru za Klix.ba Suad Helić, suvlasnik i direktor kompanije Plastoflex.

Radnici su na prvom mjestu

U nabavku novih mašina dosad je investirano okvirno 400 hiljada eura te je ušteda samo na električnoj energiji čak 50 posto. Ako se uzme u obzir da su one u garantnom roku i da je lakše održavanje, onda su uštede penju i na 70 posto u odnosu na ranije korištene hidraulične mašine.

"Također, kako bismo smanjili efekat stalnih povećanja cijena električne energije, izvršili smo i instaliranje solarne elektrane. Naime, mi u preradi plastike mjerimo potrošnju električne energije po kilogramu prerađenog granulata. Shodno tome, sa 1,2 kilovata po kilogramu, mi smo sada to smanjili na 0,8 kilovata po kilogramu. To je svakako značajna ušteda", pojašnjava nam Helić.

Suad Helić (Foto: A. K./Klix.ba)
Suad Helić (Foto: A. K./Klix.ba)

Dosadašnju digitalizaciju i automatizaciju ove fabrike pratila je i podrška kroz program Go Digital in BiH, putem kojeg je Plastoxlef dobio finansijska sredstva za svoju investiciju od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i bespovratna sredstva Evropske unije. Pored finansijske podrške, firma je imala koristi I od konsultantske podrške za svoju investiciju, koja je od posebnog značaja za preduzeća poput Plastoflexa.

"Prilikom nabavke opreme, uvijek smo imali određenu subvenciju, a da bismo došli do toga, u konsultaciji s njihovim predstavnicima smo dokazivali da je ono što želimo ostvariti zaista energetski efikasnije. Njihovim smjernicama smo izvršili transformaciju obične u LED rasvjetu, ugrađivali smo toplotne pumpe te konvencionalne viljuškare zamijenili električnim. Time smo postali i ekološki prihvatljivi jer je došlo do drastičnog smanjenja CO2 emisija", nadovezuje se Helić.

Osnovni cilj programa Go Digital in BiH ogleda se u omogućavanju malim i srednjim preduzećima da bolje shvate digitalizaciju i iskoriste njene prednosti.

Upravo digitalizacija i automatizacija proizvodnih procesa dovodi do bolje konkurentnosti domaćih preduzeća na tržištu Evropske unije, a benefite u tom kontekstu osjeti i Plastoflex, kao kompanija koja je izvozno orijentirana.

Unapređenje kvaliteta proizvoda

Dosadašnji proces digitalizacije utjecao je primarno na smanjenje troškova proizvodnje, zbog čega se stvorila mogućnost za značajnija izdvajanja novčanih sredstava u unapređenje kvaliteta proizvoda.

"Također, nabavkom nove opreme postigla se i veća produktivnost, kao i dodatno humaniziranje rada. Ljudski rad u našoj firmi više nije toliko težak jer danas fizički kompleksniji dio posla obavljaju roboti", ističe Helić, naglasivši da je Plastoflex jedna od prvih kompanija u BiH koja je implementirala i sistem energetskog monitoringa.

Program Go Digital in BiH, koji finansira EBRD i podržava Evropska unija, pomogao je brojnim preduzećima u Bosni i Hercegovini da unaprijede svoje poslovanje.

Samo do decembra 2024. godine, ovaj program je podržao okvirno 200 preduzeća u našoj zemlji, s više od 35,08 miliona eura kredita, dok su firme ostvarile bespovratna sredstva koja je obezbedila EU u iznosu od 2,24 miliona eura.

*Program Go Digital in BiH Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) osmišljen je kako bi pomogao malim i srednjim preduzećima u Bosni i Hercegovini da usklade svoje poslovanje sa EU standardima u oblasti zaštite okoliša, sigurnosti na radu, te kvaliteta i sigurnosti proizvoda. Cilj programa je da poveća nivo automatizacije i digitalizacije u operativnim procesima, čime se unapređuje efikasnost i konkurentnost kompanija na tržištu. Osim finansijske podrške, program nudi i besplatnu tehničku pomoć za optimizaciju investicija, u skladu s prioritetnim EU direktivama. Također, preduzeća mogu ostvariti poticaj do 15% finansiranja od strane Evropske unije. Za više informacija, obratite se na mail [email protected].