Direktorica iNovina: Zapošljavamo 1.000 ljudi i ulažemo, jedina prijetnja je ilegalno tržište
To tržište obilježavaju segmentiranost, mali igrači, nestandardizirana usluga, nesigurna radna mjesta i poslovanje na rubu održivosti. iNovine su odmah po preuzimanju i dobivanju svih potrebnih dozvola krenule u investicijski ciklus kako bi podigle nivo usluge po uzoru na kioske u zapadnim zemljama te privukle građane. O svemu pričamo s Ajlom Alimanović, generalnom direktoricom iNovina za BiH.
Investicije i zaposleni
"Otkad je British American Tobacco preuzeo iNovine ukupno smo u modernizaciju poslovanja i osiguranje boljih uslova za zaposlenike, prije integracije Tobacco Pressa i Lafke, investirali 6,9 miliona KM. Uz to, kako bismo dodatno ojačali poslovanje, dokapitalizirali smo i iNovine BiH sa 12,3 miliona KM", rekla je Alimanović za Klix.ba.
Kako objašnjava naša sagovornica, kiosci su odavno prestali biti mjesta na kojima se kupuju samo novine i cigarete te se radi na kontinuiranom proširenju palete proizvoda i usluga.
"U BiH zapošljavamo ukupno 1.043 ljudi. Taj broj nije fiksan, on raste u ljetnoj sezoni kada svojim zaposlenicima nudimo mogućnost rada i dodatne zarade na hrvatskoj obali, gdje u kioscima naše grupacije u to vrijeme znatno poraste promet pa onda i potreba za dodatnim zaposlenicima", kaže Alimanović dodajući da se kompanija može pohvaliti redovnim primanjima, stimulacijama i nagradama za postignute rezultate.
Dodatno, uz finansijske stimulacije, u iNovinama redovito organiziraju edukacije zaposlenika, a imaju i visoke standarde sigurnosti i zaštite na radu koji premašuju tržišne standarde.
Ono što iNovine dodatno izdvaja je aktivan rad s mladima.
"Jedni smo od rijetkih koji omogućavamo zapošljavanje mladim talentiranim ljudima bez radnog iskustva", rekla je direktorica iNovina.
Problem s ilegalnim tržištem
Najveći problem u poslovanju čini ilegalno tržište. Prvenstveno se misli na rad nacrno i na ilegalnu prodaju duhanskih proizvoda čija prodaja čini velik dio poslovanja kioska.
"Ilegalno tržište duhanskih proizvoda premašilo je 40 posto vrijednosti ukupnog tržišta i po tome je BiH rekorder u Evropi. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje legalno tržište duhanskih proizvoda je u periodu od 2011. do 2017. prepolovljeno, a istovremeno potrošnja duhanskih proizvoda nije znatno smanjena. U 2018. godini situacija je dodatno pogoršana“, kazala nam je Alimanović.
U sektoru maloprodaje u posljednje 4 godine zbog ilegalne prodaje duhanskih proizvoda izgubili su između 400 i 500 miliona KM i brojna radna mjesta.
"Sve to je posljedica neadekvatne akcizne politike koja je rezultirala drastičnim poskupljenjem duhanskih proizvoda pa građani BiH danas plaćaju najskuplje u odnosu na standard u čitavoj Evropi, što je neodrživo. Nadamo se da će Akcijski plan za borbu protiv sive ekonomije, koji su usaglasile Vlada Federacije BiH i Vlada Republike Srpske, kao i inicijativa Uprave za indirektno oporezivanje da se izmjeni Zakona o akcizama u dijelu tretiranja duhanskih proizvoda doprinijeti stabiliziranju tržišta i konačno zaustaviti širenje crnog tržišta", objasnila je Alimanović.
Modernizacija i standardizacija
Nakon preuzimanja Tobacco Pressa od Fabrike duhana Sarajevo i lanca Lafka od Fabrike duvana Banja Luka, počela je integracija poslovanja u iNovine.
"Od tada kontinuirano investiramo u podizanje standarda oba lanca kioska na nivo iNovina. iNovine su strateški investitor u BiH i želimo razvijati ovaj segment tržišta na način da osiguramo dugoročno održivo poslovanje koje jedino omogućava visok standard usluge za potrošače i sigurna radna mjesta za zaposlenike", objasnila je Alimanović.
U procesu integracije Tobacco Pressa, koji se upravo privodi kraju, u tehnološku opremu i standardizaciju prodajnih mjesta i poslovnih procesa investirano je 1,2 miliona KM, što je i vidljivo u modernizaciji kioska Tobacco Pressa diljem Federacije BiH.
"Imamo 540 prodajnih mjesta diljem teritorije BiH i jedini smo koji pokrivamo i Federaciju BiH i Republiku Srpsku. Tržište kioska je kod nas, u oba entiteta, veoma segmentirano i obilježeno je velikim brojem malih igrača. A u tim uslovima je to teško održiv biznis s visokim fiksnim troškovima i vrlo nepredvidivim rezultatima. Ozbiljan biznis koji može omogućiti i dobar nivo usluge potrošačima i sigurna radna mjesta zaposlenicima pretpostavlja širu mrežu i podršku snažnog vlasnika", zaključila je Alimanović.