O Trumpovoj politici
22

Dobitnik Nobela za ekonomiju: Amerika je zastrašujuće mjesto za investiranje, prijeti stagflacija

Piše: B. R.
Joseph Stiglitz, ekonomista (Foto: EPA-EFE)
Joseph Stiglitz, ekonomista (Foto: EPA-EFE)
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Joseph Stiglitz je upozorio da je američki predsjednik Donald Trump carinama učinio svoju državu "zastrašujućim" mjestom za investiranje te da će možda izazvati stagflaciju.

Kako je izjavio u intervjuu za list Guardian, Trump rizikuje najgori od svih mogućih svjetova - neku vrstu stagflacije koja je kombinacija inflacije i stagnacije. Tvrdi da će Trump svojim promjenjivim carinskim planovima i prezirom prema vladavini prava odvratiti od investiranja, uprkos optimizmu u vezi s američkom ekonomijom na prijelazu godine.

"Ako ste kompanija u Sjedinjenim Američkim Državama ili Evropi, mislite da li imate globalno tržište ili imate samo evropsko tržište? Gdje locirate svoje fabrike", izjavio je Stiglitz.

Napore biznismena Elona Muska da bez saglasnosti Kongresa reducira javni sektor i Trumpovo zanemarivanje trgovinskih sporazuma smatra štetnim signalima za investitore koji razmatraju da li investirati u SAD-u. Među tim sporazumima je i trgovinski sporazum SAD-a, Kanade i Meksika, a koji je Trump potpisao u svom prvom predsjedničkom mandatu.

"Vlada ima ogroman broj sporazuma i samo ih cijepamo. Koliko rizika želite? Rekao bih da su SAD postale zastrašujuće mjesto za ulaganje", izjavio je.

Stiglitz je mišljenja da će neizvjesnost vjerovatno usporiti ekonomski rast dok bi Trumpove carine i reakcija drugih zemalja na te carine mogle povećati inflaciju. Izgledi za rast inflacije u najvećoj ekonomiji svijeta naveli su ulagače da se klade na snižavanje kamatnih stopa usljed Trumpovog povratka na vlast.

Stiglitz je ukazao da su Federalne rezerve (FED) SAD-a, koje imaju ulogu centralne banke, očigledno zabrinute zbog efekata Trumpove politike, a što bi moglo dovesti do rasta kamatnih stopa.

Veliki je broj ekonomista saglasno da će carine dovesti do rasta cijena. Na to koliko će taj rast iznositi utjecat će i apresijacija valutnog kursa. No, ekonomisti očekuju da nivo apresijacije neće biti ni blizu dovoljan da se nadoknade carine.

Ministar finansija SAD-a Scott Bessent je kazao da Trumpova administracija želi smanjiti prinose na desetogodišnje državne obveznice, što bi imalo utjecaj na globalna tržišta. Manji prinosi bi Washingtonu učinili da se može jeftinije zaduživati. No, Stiglitz smatra da bi se SAD time ukopale.

Inače, Stiglitz je profesor na Univerzitetu Columbia i bivši ekonomista Svjetske banke i bivši predsjedavajući Vijeća ekonomskih savjetnika bivšeg predsjednika SAD-a Billa Clintona, piše Guardian.