Dok je njegov saradnik branio carine u Kongresu, Trump ih je suspendovao: Prevladao je strah

Posebno je istaknuto da je, u isto vrijeme kada je Trump carine pauzirao na tri mjeseca, njegov saradnik i trgovinski predstavnik SAD-a je na saslušanju u Kongresu "gorljivo" branio uvođenje tarifa na uvezenu robu.
"Čak i za predsjednika poznatog po svojim političkim zaokretima, najava da odgađa svoje dugo najavljivane recipročne carine za tri mjeseca predstavljala je zapanjujući preokret plana kojeg je samo dan ranije djelovao potpuno posvećen. Odluka je stigla u trenutku dok je njegov vlastiti trgovinski predstavnik svjedočio na Capitol Hillu o prednostima tih carina, očigledno nesvjestan da je pauza uopće najavljena", piše CNN.
Dalje navode da je Trump javno govorio o tome kako neće mijenjati politiku, čak i kada su ga na to nagovarali njegovi najbliži saradnici iz Republikanske stranke.
Ipak, ministarstvo trgovine je napravilo ključni pritisak na Trumpa u posljednjem trenutku, a iza svega je stajala masovna prodaja obveznica američke vlade, što je znak da "nešto nije u redu", navodi ovaj medij.
"Ministar trgovine Scott Bessent je iznio te zabrinutosti direktno Trumpu u srijedu na sastanku koji je prethodio objavi o pauzi, naglašavajući zabrinutosti koje su dijelili ekonomski zvaničnici Bijele kuće, a koji su ranije tog dana informisali Trumpa o ubrzanom padu na tržištu američkih državnih obveznica", piše u analizi CNN-a.
Uz to, kako navode, ključan je bio i pritisak brojnih privrednika koji su direktno zvali Trumpa i njegove saradnike i upozoravali na izvjesni ekonomski krah kojeg bi carine mogle donijeti.
Međutim, ostaje još nekoliko pitanja, a među njima je i status pojedinih firmi iz SAD-a, u odnosu na carine koje bi se mogle nastaviti primjenjivati nakon 90 dana.
"Iako je Trump barem trenutno smirio tržišta, također je otvorio nova pitanja sugerirajući da bi razmotrio izuzeće nekih američkih kompanija od carina, rekavši da bi takve odluke donosio instiktivno", piše u analizi.
CNN također navodi da niko ni u Bijeloj kući nije znao da će Trump povući ovaj potez, a posebnu cijenu je zbog toga platio trgovinski predstavnik SAD-a Jamieson Greer, koji je carine branio na saslušanju u Kongresu.
Objava da su carine pauzirane stigla je tokom saslušanja, a to su iskoristili zastupnici iz Demokratske stranke, koji su to predstavili kao još jedan dokaz disfunkcionalnosti unutar američke vlade pod Trumpovim rukovodstvom.
Naravno, osobe poput Bessenta i drugih Trumpovih saradnika su pokušali odbraniti često mijenjanje pozicija po pitanju carina rekavši kako je "sve dio plana" te da je to "utvrđivanje pozicije za pregovore", što je od početka mandata najčešće korišten izgovor za Trumpove poteze.
CNN je istakao i da su pozive, osim Trumpa, dobijali i njegovi najbliži saradnici, poput potpredsjednika JD Vancea, ali i njegove šefice osoblja Susie Wiles, za koju se smatra da ima najveći utjecaj na njegove odluke.
"Wiles je bila posebno efikasna u uvjeravanju Trumpa da će ga tržišni pad koštati znatnog političkog kapitala koji će mu biti potreban za buduće tačke političke agende, dok su se zakonodavci suočavali sa sve ljućim pozivima birača kako je tržište nastavilo padati", navodi se u ovoj analizi.
Na kraju, naveli su da su svi problemi nastali zbog carina koje je upravo Trump uveo.
"Sedmicu nakon što je objavom o carinama uzdrmao globalni trgovinski sistem, predsjednik je stajao ispred Bijele kuće, ispred tri šarena trkaća automobila, i razmišljao o tome šta ga je navelo na povlačenje. Pokušao je preuzeti zasluge za problem koji je uglavnom sam stvorio, tvrdeći da njegova vjerodostojnost nije narušena zbog iznenadnog zaokreta", piše u analizi CNN-a.