Bosna International Forum je ideja koja se godinama razvijala, oblikovala i formirala a kojoj je cilj na jednom mjestu ujediniti najveće bosanskohercegovačke stručnjake, uspješne menadžere, privrednike koji su ostvarili zavidne rezultate, mlade i sposobne ljude koji će zajednički raditi na novim, konkretnim projektima, te ih na Forumu prezentovati pred potencijalnim investitorima iz cijelog svijeta.
Prije svega cilj BIF-a je da ujedini bosanskohercegovačku dijasporu i otvori im mogućnost da štednjom i ulaganjem u BiH ostvare dobit. Bosna International Forum je mjesto kroz koje bi investitori i dijaspora ostvarivala svoje interese kroz Urede za dijasporu na lokalnim nivoima vlasti.
Projekti koji su pripremljeni za aprilski Forum, radili su najbolji stručnjaci iz agroekonomije, uz saradnju sa najuspješnijim kompanijama i grupacijama poput AS group iz Tešnja, Mliječne industrije Milkos, mesne industrije Brajlović i mnogih drugih koji su od početka uključeni u ideju Bosna International Foruma.
"Bosna i Hercegovina je rudnik zlata kojeg treba eksploatisati i oblikovati u najljepši nakit, uz pomoć stručnih, odgovornih, mladih i uspješnih ljudi koji su se već dokazali i da prilika onima koji žele da se dokažu. Stalno govorimo o potencijalu koju naša zemlja ima, kroz Bosna International Forum želimo definisati i odrediti te potencijale i iskoristiti ih na najbolji način kroz spoj znanja, iskustva, vizije i uspjeha što je ujedno i naš sloga", istakao je predsjednik Foruma Hasib Hadžić.
Admir Kapo, predsjednik udruženja "Kupujmo i koristimo domaće" od samog početka je uključen inicijativu BIF-a te je naglasio:
"Nezahvalno je uspoređivati Bosnu i Hercegovinu sa drugim naprednim zemljama, ali kada bi se u našoj zemlji poslagale sve stvari na relaciji privatno-javno partnerstvo, kroz utvrđene forme i sadržaje istih, na transparentan, poznat i opšteprihvaćen put i kada bi se vlast više angažovala i razumjela realni sektor, u jako kratkom roku standard i privreda naše zemlje bi se lansirala na ljestvici naprednih zemalja."
Dr. Mustafa Cerić je svojim imenom i autoritetom podržao ideju te postao svojevrstan ambasador Bosna International Foruma u svijetu.
"Širom svijeta mi imamo svoje rasute bisere koje svakako treba okupiti na jednom mjestu. Oni ne traže ništa zauzvrat, samo da neko ih prihvati i primijeti njihov rad i trud u našoj domovini, a ovaj Forum je idealan način za to, jer upravo oni su najbolji ambasadori naše zemlje u svijetu", pojasnio je emeritus Mustafa Cerić.
Općinski načelnici mr. Semir Efendići i mr. Nermin Ogrešević su od početka uključeni u realizaciju Bosna International Foruma te su u općinama Novi Grad Sarajevo i Cazin već pokrenuti Uredi za dijasporu koji su svojevrstan servis na raspolaganju bosanskohercegovačkih građana koji žive van naše zemlje. I u narednom periodu se stavljaju na raspolaganje Bosna International Forumu kako bi ujedno bili primjer i drugim općinama u BiH.
Dr. Haris Silajdžić je ukazao na neiskorištenost državne imovine u vrijednosti od 53 milijarde KM koje se mogu staviti u službu privatno-javnih odnosa i na taj način bi država bila koleteral i garant privlačenju investitora i vratile sigurnost i povjerenje bosanskohercegovačke dijaspore. Inicijativa o raspolaganju sa državnom imovinom i stavljanje nje u funkciju je već upućena na Parlamentarnu skupštinu.
Podsjećamo da je prvi Bosna International forum održan u austrijskom gradu Lincu kojeg je otvorio gradonačelnik Linca Klaus Luger, a na inicijativnom skupu koji se održao u Lincu u oktobru 2015. godine okupilo se 120 učesnika, uspješnih bosanskohercegovačkih građana različitih struka i sektora iz šest zemalja Evrope.