Efekat carina
11

Duh iz boce je oslobođen i teško se vraća nazad: Na azijskim berzama se hvataju za glavu, minusi od ranog jutra

Piše: V. K.
Japanski indeks Nikkei na početku rada (Foto: Reuters)
Japanski indeks Nikkei na početku rada (Foto: Reuters)
Nakon što su američke berze trgovanje u četvrtak završile u minusu, posljednji radni dan ove sedmice berze u Aziji nastavile su u istom smjeru.

Iako je Donald Trump "zaledio" svoju odluku o carinama na 90 dana za većinu zemalja, ova odluka ipak neće biti usmjerena i na Kinu kojoj je Bijela kuća dodatno povećala carine.

Ovaj potez najbolje se odrazio na berzama širom svijeta, a s velikom pažnjom se pratilo otvaranje azijskih berzanskih indeksa.

Kao što se i očekivalo, japanski indeks Nikkei 225 pao je za 4,5 posto, južnokorejski Kospi za 1,7 posto, indeks u Hong Kongu 0,7 posto, a ASX 200 koji se veže za Australiju na početku radnog dana bio je na -1,6 posto.

Jedini indeksi koji su zabilježili izuzetno male dobitke su Shangai 0,1 posto i Taiex na Tajvanu 0,2 posto.

Kako se ne nazire kraj carskom ratu između Kine i SAD-a, kineski državni mediji šalju poruku kako bi uvjerili javnost i pripremili ljude za predstojeće ekonomske turbulencije.

Danas su kineske partijske novine objavile komentar na naslovnoj strani pod naslovom "Vjeruj u Kinu, vjeruj u sutra", navodeći svoje inovacije, tržišni potencijal i rekavši da zemlja stoji na pravoj strani historije.

"Otporna kineska ekonomija će postati jača nakon oluje", dodaje se u komentaru.

Dok sa jedne strane berze bilježe velike minuse i na taj način reaguju na turbulentne aktivnosti Bijele kuće, zlato je dostiglo novi rekord te cijena sada iznosi 3.226 dolara po unci.

"Carine i nepredvidljivost politike nastavljaju da povećavaju rizik od stagflacije, dodatno povećavajući potražnju za zlatom kao najboljom sigurnom imovinom", rekao je Paul Wong, tržišni strateg u Sprott Asset Management.

Wong je dodao da vjeruje da će trenutno ekonomsko okruženje i dalje podržavati rastuće cijene zlata, piše CNBC.