Nekoliko primjera
1

Ekonomista ukazao na rupe u sankcijama Rusiji: Kakvu ulogu u svemu imaju Armenija i zemlje Centralne Azije

Piše: V. K.
Izvoz i uvoz iz Armenije (Foto: Robin Brooks/X)
Izvoz i uvoz iz Armenije (Foto: Robin Brooks/X)
Ekonomski analitičar i nekadašnji glavni ekonomista Instituta za međunarodne finansije Robin Brooks analizirao je rupe u sankcijama između zapadnih zemalja i Rusije te je govorio o tome kako se brojne zemlje i dalje koriste kao posrednici u saradnji.

Kao jedan od takvih primjera Brooks je naveo ekonomsku saradnju Armenije s drugim zemljama te je objavio grafikon na kojem se može vidjeti kako je izvoz Armenije prema Rusiji naglo porastao u septembru 2024. godine.

"Armenski izvoz u Rusiju je opet dotakao vrh. Nije toliko teško vidjeti šta se dešava. Plavom bojom je označena roba iz EU, a crvenom iz Kine koja se prebacuje u Rusiju. Zapad ništa ne može učiniti u vezi s Kinom, ali zašto je EU još uvijek dio ove šarade?", pitao je Brooks.

Također, Brooks je objavio i dodatne grafikone na kojima se vidi saradnja EU zemalja i sa Kirgistanom, Kazahstanom te Gruzijom.

"Njemačka (označena crnom bojom) predstavlja centralni čvor za prebacivanje zapadne robe u Rusiju preko Centralne Azije i Kavkaza", naveo je.

Slične stavove o sankcijama u nekoliko navrata upućivali su i mađarski zvaničnici, naročito ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto koji je rekao kako u Evropi postoje države koje otvoreno sarađuju s Rusijom zbog energenata, što je Mađarska, kao i države koje negiraju saradnju, ali preko posrednika i dalje održavaju izuzetno bliske veze s Rusijom.

Szijjarto je u tu grupu svrstao sve zemlje zapadne Evrope te je rekao kako se saradnja odvija preko zemalja centralne Azije, ali i Indije koja bilježi visok procenat uvoza roba i usluga iz EU u istom periodu kada se bilježi pad direktne saradnje između EU i Rusije.