Ekonomisti i privrednici: Neformiranje komisije blokira više stotina miliona KM investicija u FBiH
Ukoliko se situacija vrlo brzo ne riješi posljedice po privredu FBiH će biti katastrofalne tvrde mnogi privrednici, strukovna udruženja i ekonomski analitičari.
Razlog za ovo je blokada rada Komisije za vrijednosne papire FBiH, a sve trenutno stoji zbog toga što Dom naroda Parlamenta Federacije BiH odgađa glasanje o razrješenju i imenovanju članova komisije.
Naime, nakon što je početkom jula Predstavnički dom Parlamenta FBiH izglasao Odluku o razrješenju i imenovanju članova Komisije za vrijednosne papire FBiH, na potezu je bio Dom naroda. Na sjednici održanoj 29. jula Dom naroda je odgodio glasanje za nastavak 17. sjednice u prvoj sedmici septembra, zbog ponovnog istupa određenih delegata opozicije, koji su naveli da procedure izbora nisu bile transparentne.
Treba imati u vidu da je rad komisije praktično proceduralan, odnosno tehnički, tako da se ovim trenutno blokira normalna procedura koja utiče ne samo na privredna društva, već i na niz institucija FBiH. Dakle, čini se da su donosiocima odluka politička prepucavanja važnija od toga koju štetu svojim neradom čine privredi Federacije.
"Obustava rada komisije primarno utječe na nemogućnost dokapitalizacije privrednih društava, sprečavajući ih da time ispune zakonske obaveze i izvrše jačanje kapitalne osnove. Zbog nemogućnosti rada komisije desetine miliona KM ulaganja u FBiH je na čekanju već duži period. Još jedna direktna posljedica blokade je da trenutno na registracijskim sudovima u Federaciji BiH, zbog nemogućnosti ishodovanja rješenja o promjenama članova Nadzornog odbora, dionička društva ne mogu da izvrše ni promjenu sastava uprave po odlukama NO, što posljedično onemogućava normalno funkcionisanje poslovnih procesa", upozorio je Branimir Muidža, predsjednik Vijeća stranih investitora u BiH (FIC).
Rješavanje ovog pitanja, poručio je, u interesu je ne samo investitora nego i drugih subjekata na tržištu vrijednosnih papira FBiH te je zato, kaže, trenutni status komisije neprihvatljiv i neodrživ.
"Generalno gledajući iz perspektive stranih investitora, pored COVID-a, politička nestabilnost, ili bolje rečeno neodgovornost političara prema građanima i privatnom sektoru, i dalje je u vrhu liste rizika za strana ulaganja u BiH, kao i veoma oslabljena vladavina prava, koja je glavni preduslov za privlačenje stranog kapitala u zemlju", kazao je Muidža.
Nadalje, on smatra da će se mnogi investitori, kako bi zadržali svoje poslovanje likvidnim, morati fokusirati na kratkoročnije ciljeve, a dugoročne će hrabrije realizovati većom stabilnosti i izvjesnosti ekonomskih prilika i ostalih okolnosti koje utječu na poslovanje.
"Sigurno je da će investitori poduzeti oprezne finansijske akcije, i preventivne i korektivne, kako bi se osigurala ukupna finansijska likvidnost. To znači da će mnogi potencijalni investitori uskladiti svoje investicione odluke s promjenom stvarnosti. Mislim da je ovo jedinstven primjer u svijetu da jedna od ključnih institucija, koja bi morala svakodnevno obavljati svoj posao, stoji blokirana 20 mjeseci. Mi ćemo svakako nastaviti zahtjeve da se rješavanju navedenog pitanja pristupi po hitnom postupku, s dužnom pažnjom i uvažavajući značaj koji ima, te da se pronađe rješenje kojim će se osigurati nastavak rada komisije i time obavljanje njihovih zakonskih ovlasti i neometano funkcionisanje tržišta vrijednosnih papira u Federaciji BiH", zaključio je Muidža.
Berislav Kutle, predsjednik Udruženja banaka BiH, za Klix.ba je istakao je kako štetu zbog nerada političkih struktura trpi cijela Federacija BiH.
"Zamislite da neka banka i nijedno dioničko društvo ne mogu legalizovati kapital. Sve to stoji na čekanju i već imate nekoliko banaka koje više od pola godine čekaju da se spoje, a ne mogu. Ne može se odvijati normalan život samo zato što ti politički lideri ne mogu podijeliti između sebe ono što su inače naučili da dijele", istakao je Kutle.
On smatra da ovime puno gube narod i poslovni ljudi, a da se ugled Federacije Bosne i Hercegovine trajno urušava.
"Ko će iz svijeta donijeti neki dolar ili euro ovdje, ako ga ne može registrovati, to političke strukture u BiH odavno ne interesuje", istakao je Kutle i podsjetio na to da su ponovo poslali zahtjeve svim relevantnim institucijama u kojima traže da se ova blokada prekine.
Ekonomska analitičarka Svetlana Cenić smatra da su troškovi propuštenih mogućnosti ogromni, ali i da je poljuljano povjerenje "u institucije, u Parlament, u Dom naroda, u sve".
"Ovo je ključno pitanje jer firme čekaju rješenja o dokapitalizaciji, što znači angažovanje više stotina miliona KM sredstava, da bi oni to mogli realizovati, da bi moglo da se uključi u tržište i ekonomiju. To je više stotina miliona KM koje bi bile u opticaju za kreditiranje malih, srednjih preduzeća i ostalih. Jeziva je šteta što komisija ne radi već toliko dugo i ne može da se aktivira kapital, posebno kada govorimo o privatnom privrednom sektoru, jer je potrebno rješenje, s obzirom na to da komisija vrši monitoring, donosi odluke i rješava zahtjeve. Sve je to na čekanju i to samo zbog imenovanja i kadrovske politike. Prvo nije bilo Srbina, pa su ga našli, pa nije bilo kvoruma u Domu naroda, pa se sad čeka šta će se desiti u septembru", kazala je Cenić.
Ukoliko Dom naroda ni u septembru ne donese odluku o razrješenju i imenovanju članova Komisije, Cenić očekuje da će privrednici masovno pokretati tužbe.
"Vjerujem da je ljudima već prekipjelo jer ne mogu da funkcionišu te da će jednostavno početi pljuštati žalbe, a ionako ih je podosta, po raznim osnovama. Iskreno, zaista se nadam da će sve to biti riješeno u septembru, jer je ovo stvarno više van svake pameti", poručila je Cenić.