![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/131111055.jpg?v=1)
Nominalni rast robnog izvoza u trećem tromjesečju je iznosio tek 3,7 posto (g/g), što je upola niža stopa u odnosu na drugi kvartal. Time je devetomjesečni rast izvoza usporen za 1,7 procentnih poena u odnosu na polugodište.
U isto vrijeme, visok industrijski rast u prvom polugodištu je bio rezultat ne samo šestomjesečnog oporavka proizvodnje započetog krajem 2012. nego i niske osnovice iz prethodne godine uzrokovane naglim padom u prvom kvartalu.
Nažalost, nakon što je u aprilu dostignuta rekordna proizvodnja u posljednjih nekoliko godina, došlo je do tromjesečnog pada industrijske proizvodnje u periodu maj-juli koji je nakratko zaustavljen tek u augustu 2013 (rast od 1,5 posto u odnosu na juli).
Također, u septembru industrijska proizvodnja ponovo bilježi blagi pad (0,2 posto g/g) tako da je treći kvartal obilježila industrijska stagnacija. Time je industrijski rast usporen sa stope od sedam posto u prvom polugodištu na 6,2 posto u devet mjeseci 2013 godine.
Sprječavanje daljnjeg slabljenja rasta industrije u četvrtom tromjesečju bi moglo biti još izazovnije s obzirom na znatno veću osnovicu od novembra 2012 kada je počeo industrijski oporavak.
Polugodišnji rast građevinskih radova također usporava u prva dva mjeseca trećeg kvartala i to kao rezultat usporavanja rasta radova u FBiH uprkos smanjenju pada u RS-u.
Nizak rast vrijednosti radova u augustu od šest posto (g/g), te septembarski pad od 2,3 (g/g) posto su najviše doveli do usporavanja polugodišnjeg građevinskog rasta (13,2 posto) u FBiH za 3,2 procentna poena u trećem tromjesečju.
S druge strane, julskim rastom vrijednosti izvršenih radova u RS-u od 10,9 posto, te septembarskim rastom od 11,2 posto je zaustavljen polugodišnji pad od 3,4 posto tako da je građevinarstvo RS-a stagniralo u devet mjeseci 2013.
Produbljavanje pada uvoza u trećem tromjesečju je najvjerovatnije bilo posljedica slabe domaće, ali i izvozne tražnje, pokazuje analiza Direkcije za ekonomsko planiranje BiH.