Ekstremni desničari u Evropi različito reagovali na Trumpove carine, većina okrivila Evropsku uniju

Trumpove carine će, prema pisanju briselskog Politica, najviše pogoditi glasačka tijela upravo onih političkih opcija koje su najbliže njegovom pokretu "Make America Great Again."
Pored toga, ekstremno desni političari u Evropi će imati probleme sa svojim odgovorom, jer će balansirati između brige o svojim glasačima i brige o tome šta će o njihovoj reakciji reći Trump.
Tako je lider španske stranke Vox Santiago Abascal rekao da je protiv carina i da je protiv njih lobirao u Washingtonu, ali i da "zavidi Americi jer ima lidera koji će braniti njihove interese."
Prema procjenama ekonomskih stručnjaka, Španija će zbog carina koje je nametnuo Trump izgubiti 4,3 milijarde eura, a većina gubitaka dolazi u agrikulturalnom sektoru, gdje dolazi većina glasača Voxa.
Drugi lideri, poput ministra vanjskih poslova Mađarske Péter Szijjártó, stali su direktno na stranu Trumpa te za sve okrivili Evropsku uniju, odnosno Brisel.
"Evropska ekonomija plaća cijenu nekompetentnosti briselske birokratije. Evropska komisija je morala pregovarati", rekao je on, ignorišući činjenicu da je Trump donio carine bez prethodne najave o detaljima o kojima bi se moglo pregovarati, kako piše Politico.
Slične poruke stigle su iz njemačkog AfD-a, te nizozemske Stranke za slobodu, koje su također za situaciju okrivile Evropsku uniju.
Specifična reakcija stigla je iz Nacionalnog okupljanja, francuske ekstremno desne stranke, koja je trenutno "preokupirana" presudom protiv svoje liderke Marine Le Pen.
Ipak, i oni su komentarisali Trumpove carine, ali su naveli da to "nije ništa novo."
"Barack Obama, koji se predstavljao kao fin čovjek, koristio je američke izvanteritorijske zakone protiv Francuske kako bi izvukao 10 milijardi eura iz naše banke BNP Paribas", rekao je Jean-Philippe Tanguy iz ove stranke.
Dodao je i da Evropska komisija "treba imati jasan odgovor", ali i da će on biti "vjerovatno glup, kao i u većini stvari."