GIKIL na Parlamentu FBiH: Dvije godine i 15 miliona KM za oporavak ili otkaz za hiljadu radnika
"Nadležna federalna inspekcija je prije šest mjeseci, po isteku okolinske dozvole, izdala rješenje o zatvaranju kompanije GIKIL. Kompanija je 16 godina bila u rukama vlasnika koji su finansijsku dobit usmjeravali na stvari koje se nisu ticale unapređenja okolišno odgovornog upravljanja. To je rezultiralo i gubitkom okolinske dozvole, kaže za Klix.ba Pozder.
Dodaje kako u februaru ove godine kompaniju preuzima nova uprava koja je parlament u maju informisala o poduzetim aktivnostima za otklanjanje svih nedostataka kako bi okolinsku dozvolu mogli ponovo dobiti.
"Prema riječima uprave, da bi ova kompanija bila okolišno prihvatljiva i u svim drugim segmentima odgovorno poslovala potrebno je 15 miliona KM i oko dvije godine rada na prilagođavanju eko prihvatljivim standardima. Prema mišljenju stručnjaka koji rade na izradi dokumentacije za upravljanje otpadnim vodama, do sada su uloženi maksimalni napori i postignuti bolji rezultati od dosadašnjih", izjavila je ona.
Ovo je kompanija koja, osim proizvodnje koksa, nastavlja ona, koju smatramo diskutabilnom i o njoj ćemo raspravljati, ima i filter-stanicu koja prerađuje vodu kojom se snabdijevaju građani općine Lukavac. Također, proizvode gnojivo koje se izvozi i na evropsko tržište.
"Prestankom rada kompanije, dovelo bi se u pitanje normalno funkcionisanje i ovih pogona. Osim toga, kompanija zapošljava oko 1.000 ljudi koji bi ostali bez posla uz gotovo nikakve mogućnosti da nađu novi s obzirom na posljedice koje je na tržište rada ostavila pandemija. Ako 16 godina nije urađeno ništa da se ova kompanija trajno zatvori ili ozdravi, zašto danas barem ne raspravljati o mogućnostima njenog opstanka kada za to sadašnja uprava ulaže napore i kada se nalazimo u stanju najdublje ekonomske krize. Insistirat ću da Vlada FBiH skupa s upravom i nadležnim ministarstvom izradi strateški plan za ovu kompaniju, koji bi uključivao i plan njenog restrukturiranja", zaključila je Nasiha Pozder.