Hasičević: Zatekli smo da je na određenim proizvodima visina marže bila do 70 posto
"Razgovarali smo sa sindikatima, potrošačima, poslodavcima i vidjeli smo da postoji kriza i porast cijena. Ono što smo odlučili jeste da preuzmemo odgovornost i odlučili smo se na ove korake i na ove odluke čime će se kotrolisati cijene", rekao je Hasičević.
Naveo je da je na terenu često nailaze na probleme oko sprovođenja mjera koje je ministarstvo donijelo vezano za ograničenje marži.
"Mi smo radili dubinske analize na tržištu. Zatekli smo da je na određenim proizvodima visina marže bila čak do 70 posto iz grupe od 15 artikala. Oni su nam obećali da će držati ovih marži, a inspekcija će pratiti ove instrukcije da se mjere sprovode na najbolji način", naveo je.
Ministar gospodarstva, rada i prostornog uređenja Posavskog kantona Dragutin Živković kazao je da je goruća problematika propisivanje kontrole određenih namirnica i artikala u veleprodaji na području FBiH.
"To se najviše odnosi na prehrambene artikle. Ono što bih napomenuo kratko jeste odluka Vlade FBiH koja je donesena 31.08. 2023. godine izazvala je niz reakcija, više negativnih nego pozitivnih. Od potrošača više je bilo pozitivnih, ali od preduzeća koja se bave trgovinom bilo je negativnih", kazao je Živković.
Dodao je da je sjajno što je vlada uočila taj propust pa je naknadno definisala artikle sa maksimalnim maržama u maloprodaji i veleprodaji.
"Današnji sastanak je upravo iz tih razloga da uzmemo obzir, posebice male trgovce, ali i velike da uvažimo mjere da zaštitimo socijalnu kategoriju. Saradnja vlade i kantona će biti u tom kontekstu", zaključio je.
Javnosti se obratio i ministar privrede Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić koji je poručio da mali trgovci nisu bili spremni da iznesu sva ta ograničenja koji su bila navedena u objavi ministarstva trgovina FBiH.
"Ljudi jednostavno nisu znali šta i na koji način da se to sprovede. Imali su razna pitanja o tome. Slali su upite i nisu znali kako da se odnose prema novim ograničenjima", kazao je Šibonjić.
Naglasio je da država mora da se više odrekne svog profita i da se sve više izdvaja za osjetljive kategorije.
"Mi dobro znamo da trenutno u Sarajevu, recimo jedan penzioner dok poplaća sve obaveze i račune koje ima, da njemu ustvari za osnovne životne namirnice ne ostane ništa. Mi moramo biti osjetljiviji prema toj kategorije. Znamo da je nafta skupa i da to utiče na svu proizvodnju", istakao je.