Inflacija ne popušta
23

Hrvati bijesni zbog visokih cijena, poziva se na veliki bojkot marketa

Piše: B. R.
Foto: Facebook ECIP
Foto: Facebook ECIP
U Hrvatskoj kulminira nezadovoljstvo građana uzrokovano visokim cijenama roba i usluga. Udruženja potrošača u ovoj državi su pozvala na veliki bojkot trgovina, a društvene mreže su jedan od glavnih kanala preko kojih su uputila taj poziv.

I u susjedstvu se dogodila inflacija zbog pandemije koronavirusa, ruske agresije na Ukrajinu, kao i zamjene kune za euro. Euro je uveden u nimalo povoljnim ekonomskim uslovima - kada je inflacija već počela. Prema podacima Evropskog ureda za statistiku (Eurostat), rast godišnje stope inflacije je u decembru bio najveći upravo u Hrvatskoj u odnosu na ostatak Evropske unije. Naime, taj rast je iznosio 5,5 posto.

Veliki je broj Hrvata koji tvrde da je mnogo šta, što se odnosi i na osnovne potrepštine, skuplje u njihovoj zemlji nego u bogatijim evropskim državama. Ove tvrdnje potkrepljuju i objavom fotografija računa i cijena iz marketa u Hrvatskoj i marketa u inostranstvu. Te fotografije se objavljuju i na Facebook stranici "Halo, inspektore", iza koje stoji Evropski centar izvrsnosti potrošača (ECIP) koji je udruženje za zaštitu potrošača.

Između ostalih, objavljene su fotografije računa iz jedne trgovine, a na kojima je vidljiv rast cijene hljeba u toj trgovini u 20-ak dana. Naime, prema računu iz 23. decembra prošle godine, 500 grama bijelog hljeba je koštalo 0,93 eura dok je taj isti hljeb, prema računu iz 18. januara, koštao 1,19 eura, što je povećanje za 0,26 eura, odnosno 27,95 posto.

Nadalje, tvrdi se da su cijene pojedinih hrvatskih proizvoda više u samoj Hrvatskoj nego u inostranstvu. Kao primjer za to su navedene čokoladice "Životinjsko carstvo" kompanije "Kraš" - ovaj proizvod u susjedstvu košta 0,69 eura dok u Slovačkoj košta 0,42 eura, što znači da je u Hrvatskoj skuplji za 0,27 eura, odnosno 64,28 posto.

Spomenuta Facebook stranica je jedan od kanala preko kojeg su Hrvati pozvani da 24. januara cijeli dan bojkotuju trgovine.

"Dosta je bilo mazanja očiju, Nije isto imati penziju od 380 eura ili platu od 700 eura, 900 eura kao radnik u građevinarstvu ili imati platu od 4.500 eura ili više, a onda 'osjetiti' rast cijena hrane, kućnih potrepština, usluga. Nije isto doživjeti rast plate za sedam posto na 700 eura i sedam posto na 4.000 eura", poručeno je preko stanice "Halo, inspektore".

No, bivši direktor Konzuma Dragan Munjiza je za Hrvatsku radioteleviziju (HRT) izjavio da jednodnevni bojkot neće imati učinak, ali da bi strahovao od 10-dnevnog ili 15-dnevnog bojkota.

Vlasnici trgovina u Hrvatskoj se optužuju i da ostvaruju enormnu dobit dok oni to negiraju. Vlast uvjerava da poduzima sve što može kako bi ublažila inflaciju, a jedna od mjera je zamrzavanje cijena.