Ima li uopšte turizma u Tuzli: Od ukupnog broja turista u BiH, ovaj grad posjetilo 2,77 posto
Prema zvaničnim podacima, u Bosni i Hercegovini u prošloj godini zabilježeno je 960.383 turista i 2.230.920 noćenja. Od toga, u Tuzli je zvanično evidentirano 2,77 posto turista i 2,17 posto noćenja.
Ovaj podatak iznesen je na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, a opozicionar Admir Čavalić kaže da to samo pokazuje da turizma nema u Tuzlanskom kantonu i Tuzli.
"Jedini način da se mjeri uspjeh turizma jeste upravo taj da se prati broj dolaska turista, uz broj noćenja. To su dva ključna indikatora u Bosni i Hercegovini, ali i u svijetu. Po njima vidimo da na bh. turističkoj mapi nema Tuzlanskog kantona i Tuzle. Naravno, na ulici možemo vidjeti turistu ili osobu koja govori drugim jezikom, međutim, podaci su jedno, a takozvana 'odokativna' percepcija sasvim drugo", kaže nam Čavalić.
Nije sve tako crno
Čavalić je mišljenja da navedeni podaci dovode u pitanje sve turističke projekte pa čak i način funkcioniranja resornog kantonalnog ministarstva. Uzimajući u obzir činjenicu da je Tuzlanski kanton prirodno industrijski, on ističe da se sa ekonomskog aspekta ti podaci ne mogu smatrati potpuno lošim.
Dodaje da je turizam poput poljoprivrede, jer je vezan za sezonu i nekada može donijeti koristi, a nekada ne, dok je industrija znatno bitnija za ekonomiju u kontekstu ukupnog doprinosa BDP-u i kreiranju novih radnih mjesta, rastu plata i slično.
"Bilo gdje u svijetu industrija i turizam su kao ulje i voda. Jednostavno ne idu zajedno i gdje god da imate industrijske regione oni po prirodi odnosa nisu turistički jer ne mogu voditi računa o životnoj sredini, zaštiti kulturno-historijskih spomenika i slično", mišljenja je Čavalić.
Glavni kontraargument lokalne vlasti te predstavnika Gradske turističke zajednice jeste u tome da se veliki broj turista, ali i noćenja zvanično ne prijavljuje, s obzirom na to da usluge smještaja dobijaju u objektima koji posluju na crno.
"Mi smo svjesni postojanja nelojalne konkurencije u smislu izdavanja smještajnih kapaciteta, kao i neispunjavanja obaveza na ime članskog doprinosa i boravišne takse. U Tuzli, ali i cijelom kantonu postoji veliki broj smještajnih kapaciteta koji ne prijavljuju noćenje, a samim tim grad i kanton ostaju bez prihoda po tom osnovu", kazala je za Klix.ba Irma Nišić, predstavnica Turističke zajednice Tuzle.
Tuzla prednjači od ostatka kantona
Zvanični podaci kažu da je Tuzlanski kanton u 2021. godini posjetilo ukupno 38.763 turista, koji su ostvarili 105.140 noćenja. Kada je riječ o domaćim gostima, njih je u Tuzlanski kanton u prošloj godini zvanično došlo 24.058 sa 73.482 zvanično prijavljena noćenja. Što se tiče stranih turista, njih je bilo 14.705 sa ostvarenih 31.658 noćenja.
"Na podlozi ovih podataka prosjek zadržavanja domaćih turista iznosio je tri dana, dok je za strane turiste bio 2,15 dana. Ovdje je bitno naglasit da su ovi podaci znatno bolji, odnosno optimističniji u odnosu na 2019. koja je bila rekordna. Također, Tuzla prednjači u Tuzlanskom kantonu sa 64 posto u ukupnom broju posjeta stranih i domaćih turista, a u vezi sa brojem noćenja, odnosno prosjekom zadržavanja turista, on je nešto manji i iznosi 46,7 posto", dodaje Nišić.
Prije nastupanja stanja prirodne nesreće izazvanog pandemijom koronavirusa iz Turističke zajednice Tuzle su ulagali velike napore kako bi fizičke osobe koje iznajmljuju svoje smještajne kapacitet bile uvedene u jedan legalni pravni okvir, odnosno da svoje poslovanje ostvare u granicama zakonskih propisa.
"Pokušavali smo apelovati na naše građane da registruju svoje smještajne kapacitete, ali smo imali sluha u prethodnoj godini, posebno u 2020. jer je i našim obaveznim članovima koji obavljaju turističko-ugostiteljske i druge komplementarne usluge bio zabranjen rad. Referirajući se sada na relaksirane epidemiološke mjere, bez represije, ćemo pokušati apelirati na naše građane da svoje poslovanje, odnosno pružanje usluga u domaćinstvu registruju i na taj način legalno ostvaruju prihode te da u isto vrijeme ne budu nelojalna konkurencija onim pravnim i fizičkim osobama koje su svoje djelatnosti legalizovali", ističe Nišić.
U proteklom periodu predstavnici Turističke zajednice Tuzle održali su konsultativne sastanke sa nadležnim inspekcijskim organima te su trenutno u proceduri izdavanja vodiča za registraciju poslovanja, odnosno pružanja usluga u domaćinstvu.
Osobe koje se bave pružanjem ovakvih usluga zapravo ne obavljaju djelatnost ili obrt te ne podliježu zakonskim propisima koje regulišu ove dvije oblasti. Shodno tome mogu biti u redovnom radnom odnosu ili korisnici penzija, uz ostvarivanje prihoda od izdavanja soba turistima koji dolaze u Tuzlu.