"Pogubljenost nosilaca izvršne vlasti i neizvjesnost u mjerama koje demonstriraju proteklih sedmica je najgori mogući pratilac krize koju imamo, jer dodatno usložnjava ionako teško zdravstveno i socijalno stanje građana", navode iz SDP-a.
Bezbroj je prijedloga koji su se u posljednjih desetak dana dobronamjerno pojavili u javnosti od svih zainteresovanih, polazeći od obrtnika, sindikata, poslodavaca, stručne javnosti, pa i opozicije, gdje je više nego jasno kako se u istima nalaze dobra i kvalitetna rješenja.
"Dok ostale države donose rekordne finansijske programe podrške privredi, naše vlade na svim nivoima nonšalantno i neodlučno prilaze ovom problemu, kao da će se sve riješiti samo od sebe. Politički fokus vladajućih partija treba biti na brzim i efikasnim rješenjima, a ne na gašenju parlamenata, čime se bave posljednjih dana", saopćeno je iz SDP-a.
Iz ove stranke podsjećaju vlade da su u skladu sa svojim nadležnostima, a u interesu radnika i privrede, dužne hitno usvojiti:
- Rebalanse budžeta u cilju agregacije svih sredstava na jednu stavku “pomoć privredi”
- Izmjene Zakona o PDV-u
- Stavljanje van snage izmjena Zakona o akcizama iz februara 2018. godine i ukidanje akcize od 0,15 KM po litru goriva, kojim se privreda i građani oslobađaju troškova od više od 200 miliona KM na godišnjem nivou
- Zakon o moratoriju kreditnih obaveza na 12 mjeseci
- Mjera za sufinansiranje doprinosa/minimalne plate
- Hitno utvrđivanje minimalne plaće na nivou od 60 posto prosjeka plaće iz prethodne godine ili oko 570 KM (sada su u FBiH 406 KM, a u RS 520 KM)
- Mjera oslobađanje od poreza na dobit/akontacija
- Mjera za povećane subvencije poljoprivredi
- Mjera povrat/ukidanje parafiskalnih nameta za 2020
- Osiguranje potrebnih kreditnih linija za privredu na bazi subvencioniranja kamata
- Osiguranje potrebnog nivoa kredita u aranžmanima sa MMF, Svjetskom bankom i EBRD, kao i grantova od EU i drugih donora koji bi, zajedno sa fiskalnim mjerama osigurali u BiH i entitetima obim državnih intervencija od oko osam posto BDP-a
"Ovo je samo pregled hitnih kratkoročnih mjera koje za cilj imaju spriječiti kolaps i anarhiju u koju definitivno srljamo, ako sve ovo ubrzo ne realizujemo. Moramo zaustaviti epidemiju otkaza koja je počela, te na taj način unijeti toliko potrebni mir u kuće građana, kada su u pitanju njihove strepnje oko plata i kredita. Na taj način ćemo sebi dati dovoljno vremena da zajednički napravimo dvogodišnji plan socijalizacije svih štetnih efekata COVID-a 19 kroz ozbiljne finansijske aranžmane sa svjetskim finansijskim institucijama", smatraju u SDP-u.