Saznaje Klix.ba
128

Izgradnja Bloka 7 je završena priča: Raskinut ugovor sa Kinezima, BiH će im morati platiti 35 miliona KM

Piše: A. K.
Lokalitet koji je bio predviđen za izgradnju Bloka 7
Lokalitet koji je bio predviđen za izgradnju Bloka 7
Priča o izgradnji Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli je završena, jer je raskinut ugovor sa kineskim konzorcijem, potvrđeno je za Klix.ba iz više izvora. Kako saznajemo, raskid ugovora na teret naše zemlje bi mogao iznositi 35 miliona KM, koliko ćemo izvjesno morati platiti inozemnim partnerima.
Prije deset godina formalno je pokrenuta priča o izgradnji Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli, a nakon što je Elektroprivreda BiH potpisala ugovor s kineskim konzorcijem China Gezhouba Company i China Energy Engineering Group Guangdong Electric Power Desing Institute.

U novembru 2019. godine se krenulo u pripremu terena koji se nalazi u sklopu Termoelektrane u Tuzli, a nakon toga je nastao značajan problem, kada se iz ovog projekta povukla američka kompanija General Electric čija je oprema, odnosno kotao, turbina i generator kao ključni trebala biti u Bloku 7.

Konzorcij dvije kineske kompanije je ponudio izmjenu ugovora - da tu ključnu opremu isporuče kineski proizvođači s evropskom tehnologijom ili licencom.

Međutim, Elektroprivreda BiH se tome usprotivila, tvrdeći da tako štiti svoje interese. U oktobru prošle godine, kineskim partnerima su uputili treću opomenu pred raskid ugovora za ovaj projekat, a od tada do danas javnost je ostala uskraćena za dalje informacije.

Parlament FBiH će tražiti odgovore

Kako je potvrđeno za Klix.ba iz više izvora, ugovor sa inozemnim partnerima je zvanično raskinut, međutim, prema trenutno dostupnim informacijama do kojih smo došli, prekid saradnje sa kineskim konzorcijem našu državu bi mogao koštati 35 miliona KM, koliko će izvjesno morati isplatiti suprotnoj strani.

Konkretno, za šta bi trebao biti isplaćen spomenuti iznos još uvijek nije jasno precizirano, ali se veže za pravne lijekove koje povlači kineski konzorcij. Upravo detaljno pojašnjenje u narednim danima bi trebao zatražiti Parlament Federacije BiH koji zvanično o raskidu ugovora, još uvijek nije obaviješten.

Također, kako je Klix.ba danas ranije objavio, Elektroprivreda BiH je uspjela vratiti skoro 250 miliona KM koje je avansno uplatila konzorciju kineskih kompanija, ali direktor tog javnog preduzeća Sanel Buljubašić u javnosti ne želi govoriti na temu najvećeg poslijeratnog projekta.

"U cilju zaštite interesa Elektroprivrede BiH i Federacije BiH, a u konsultaciji s našim pravnim zastupnicima, mi još uvijek nismo u poziciji izlaziti u javnost sa informacijama. Čim budemo u prilici, javnost će dobiti sve potrebne informacije", kazao je danas Džakula.

Istog stava je i federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.

"Javnost će vrlo brzo biti upoznata sa svim informacijama kada je u pitanju Blok 7 od investiranja pa sve do ovih dana. Na osnovu toga će se moći donijeti odluke šta se radilo u prethodnom periodu", kratko je rekao Lakić.

Mnogi su od početka bili skeptični

Pojedini političari i stručnjaci iz oblasti energetike su od početka sumnjali da će Blok 7 Termoelektrane u Tuzli biti izgrađen. I prije nego što se FBiH 2014. upustila u ovaj projekat, bilo je upozorenja da to ne čini. Energetska zajednica i Evropska unija su više puta kritikovale domaće vlasti zbog toga što su se odlučile za izgradnju ovog postrojenja.

Iz Energetske zajednice su prošle godine poručili da državna garancija za kredit kineske državne banke Eximbank, čijim sredstvima se trebao graditi Blok 7, predstavlja nedozvoljenu državnu pomoć. Međutim, bh. vlasti su tvrdile da je sve po zakonu. Također, Evropskoj uniji je Blok 7 bio sporan i zbog toga što je u suprotnosti obavezi Bosne i Hercegovine za dekarbonizaciju.

Sada ostaje otvoreno pitanje da li će i ko od bh. zvaničnika odgovarati za ovaj propali projekat, dosad uloženi novac za pripremu terena, kao i posljedice koje će naša država trpjeti nakon raskida ugovora.