Između ilegalnog stečaja i pozitivnog poslovanja Hidrogradnje: Uprava giganta budi iz mrtvih
Stečajni upravnik Hidrogradnje Zijad Fazlagić kazao je za Klix.ba da je u stečajnom postupku nemoguće izmirivati bilo kakve obaveze prema radnicima, dok se Skupština ne održi, a po zakonu se ona ne može održati dok se ne završe ispitna ročišta svih 2.500 povjerilaca.
"Očekujemo da ćemo to završiti do kraja godine, jer je to ogroman, obiman posao... Sve dotad ništa nećemo moći isplaćivati radnicima, iako je sva imovina Hidrogradnje u stečaju. Hidrogradnja je u protekle dvije decenije bila u jednoj agoniji, a ta agonija rezultirala je tim da radnicima od 2003. godine nije isplaćivan radni staž, nije uplaćeno 36 plata pa je prošle godine u oktobru otvoren stečajni postupak", kazao je Fazlagić, dodavši da nikoga ne želi oštetiti.
Nelegalan stečaj
S druge strane, Sindikat građevinarstva KS i Udruženje za zaštitu ljudskih prava Slobodni pogledi podnijeli su Ustavnom sudu BiH apelaciju i traže poništenje stečaja Hidrogradnje.
"Poništenje stečaja tražimo jer se postupak ne vodi prema zakonu. Stečajni upravnik radi mimo zakona. Podsjetit ću, apelaciju je gospodin Milan Dunović uputio jer se sve ovo radi mimo zakona. Oni rade po svom, dok se odluka ne donese", kazao je predsjednik Sindikata građevinarstva KS Redžep Tufekčić za Klix.ba.
Dodao je da je Hidrogradnja u kolapsu, da 250 radnika treba u penziju, a ne može te da je više od 15 ljudi preminulo.
Iz Hidrogradnje su nam kazali da, nakon što je to preduzeće otišlo u stečaj, nisu radili dva mjeseca zbog određenih žalbi, ali da već sedam mjeseci rade na tome da spase ono što se spasiti može.
Oživljavanje giganta
Stečajni upravnik Zijad Fazlagić kazao je da su napravili dio reorganizacije, dio osposobljavanja kapaciteta u Hidrogradnji, tri profitna centra, čak i dio modernizacije kako bi povećali produktivnost.
"Puno nekih zahvata je urađeno i uloženo je 400-500 hiljada KM iz tekućeg poslovanja. Dakle, hitno smo aktivirali one resurse i one rezerve koje su mogle biti aktivirane i to je dalo određene rezultate. Radnici imaju redovne plate, uplaćuju se redovno porezi i obaveze... Znači jednostavno smo solventni i nastavljamo dalje", kazao je Fazlagić.
Istakao je da je sad u zahvatu rekonstrukcija i modernizacija postrojenja u Hadžićima, a da očekuju za dva mjeseca da će i to završiti.
"Ovdje je značajno to što je preduzeće u stečaju: preduzeća u stečaju obično rasprodaju imovinu, da se namiruju povjerioci. Mi to nećemo raditi... Mi pokušavamo iz mrtvih probuditi giganta, veliki kolektiv koji je na svjetskom tržištu značio nešto, a koji je urušen", poručio je Fazlagić.
Dodao je da osim onoga što rade na solventnosti, na proizvodnji, na modernizaciji, vode i stečajni postupak.
"U stečajnom postupku Hidrogradnja ima više od 2.500 povjerilaca, a to je jedan vrlo težak posao stečajnom upravniku. Jedini izlaz je napraviti reorganizaciju, nastaviti poslovanje i iz poslovanja praktično izmirivati te obaveze", kazao je Fazlagić za Klix.ba.
Blizu 70 miliona KM dugova
Na pitanje koliko Hidrogradnja ima dugova, stečajni upravnik je odgovorio da se to još uvijek ispituje, ali da očekuje da te obaveze nisu ispod 70 miliona KM.
"Kompletna imovina je praktično prekrivena hipotekama. Mi smo tražili da se ispitaju naša potraživanja iz inozemstva, kao što su Irak i Libija. Ona su prema evidenciji ogromna. Ono sto je Pariski klub odredio ne bi bilo povoljno za nas pa ćemo vidjeti kad nam KPMG dostavi izvještaj koja prava imamo, posebno u Iraku. U Libiji je nešto drukčija situacija: mi smo u nakani za obnavljanje naše registracije dole i pokušaj našeg izlaska, jer imamo ugovorenih 100 miliona KM posla, da ih pokušamo ponovo aktivirati", kazao je.
Dodao je da ne bi sjedio na mjestu stečajnog upravnika da nije optimističan da se Hidrogradnja može izvući iz trenutne situacije.
"Očekujemo da ćemo do kraja godine realizovati blizu pet miliona maraka ukupnog prihoda. Dosad smo realizovali blizu dva i nešto. Kamenolom i ostalo nam dobro rade pa očekujemo pet miliona", zaključio je Fazlagić.