Neophodne nove količine
102

Još jedan dio Tuzle izvjesno leži na soli, uskoro počinju istraživanja Rasovca

A. K.
Predio Tuzle koji bi mogao ležati na soli (Foto: A. K./Klix.ba)
Predio Tuzle koji bi mogao ležati na soli (Foto: A. K./Klix.ba)
U Tuzlanskom kantonu povećana je potražnja za slanicom, zbog čega Rudnik soli u Tuzli dugoročno mora povećati svoje zalihe. Jedini način je eksploatacija soli iz nove bušotine, a potencijalni lokalitet se nalazi u prigradskom naselju Rasovac. Istraživanja uskoro trebaju početi.

Fabrika soli Solana, kompanija Sisecam Soda i Javno komunalno preduzeće Pannonica najveći su kupci Rudnika soli u Tuzli koji je ka njima tokom protekle godine isporučio ukupno 143.006 metara kubnih slanice.

Proizvodnnja slane vode veoma je bitna za hemijsku industriju u Tuzlanskom kantonu koja je izvozno orijentisana, a Rudnik soli ima proizvodnju koja zadovoljava sve potrebe strateških kupaca za slanicom.

Ograničenosti kapaciteta

Međutim, rudniku bi veliki problem tokom narednih deset do 15 godina mogla predstavljati ograničenost kapaciteta sonovoda sa nalazišta kamene soli Tetima prema industrijskim postrojenjima u Lukavcu, kao i cjevovod tehničke vode sa jezera Modrac za potrebe Tetime.

Upravo zbog toga je neophodno osigurati nova nalazišta, a za sada se kao potencijalni lokalitet jedino navodi naselje Rasovac nadomak Tuzle. Inače, u prijeratnom periodu su rađena istraživanja u Rasovcu koja su pokazala naznake postojanja soli.

"Rudnik već sada radi na novom istražnom polju u Rasovcu, gdje pokušava riješiti određene dozvole, a kako bi gore počela istraživanja, uz utvrđivanje tačne rezerve slanice. Tada bi rudnik mogao investirati u istražno te eventulano i eksplotaciono polje koje će obezbijediti dosadašnjim kupcima da imaju redovnu isporuku količine slanice u narednim decenijama", kazao je predstavnik Ministarstva privrede TK Rijad Bašić.

Inače, u toku 2023. godine ostvarena je realizacija slane vode od 3.612.990 metara kubnih, što u odnosu na isti period 2022. godine predstavlja povećanje od 4,39 posto, dok je to u odnosu na plan više za 134.166 metara kubnih ili 3,86 posto.

U toku prošle godine, Sisecam Soda kao najveći kupac, preuzela je 51.880 metara kubnih ili 1,76 posto više, Solana 85.520 metara kubnih ili 16,36 posto, dok je Pannonica 5.606 metara kubnih ili 44,41 posto manje od planiranih količina.

"U pitanju je proizvodnja od 3,6 miliona metara kubnih slane vode koja je u odnosu na 2022. godinu, za 4,3 posto veća i zadovoljila je sve njihove potreba. Trenutna proizvodnja zadovoljava, ali strateški ciljevi su veoma bitni jer su se povećali zahtjevi kupaca. U naredne četiri godine, idu otprilike na 4,4 miliona metara kubnih slane vode", dodao je Bašić.

Način proizvodnje slanice

Rudnik soli u Tuzli modernog je dizajna i kontrolisane eksploatacije, a danas je u cijelosti sačinjen od zatvorenog sistema te je nemoguće vidjeti slatku i slanu vodu.

Cjelokupan proces je zatvoren, a prosto objašnjeno, on se odvija na način da se slatka vodu pumpama kroz cijevi, uz određene pritiske, šalje do bušotine u kojoj ona otapa so.

Pod pritiskom slanica industrijske koncentracije izlazi kroz drugu cijev te se ubacuje direktno u rezervoare. Svakih šest mjeseci zaustavlja se rad bušotina, kada se kamere spuštaju u unutrašnjost kako bi snimile stanje, sigurnost i oblik bušotine.

Uzimajući u obzir pojačanu potražnju, rudnik mora povećati investicije, broj bušotina i obezbijediti transport za kupce. Za trenutnu proizvodnju, rudnik ima rezerve za deset do 15 godina.

Neki od strateških ciljeva su povećati proizvodne kapacitete ali i izvršiti sanaciju bušotina u kojima je proizvodnja privremeno obustavljena iz tehničkih razloga.

Također je planirano ulaganje u sistem za transport tehnološke slane vode s ciljem otklanjanja uskih grla u transportu tehnološke vode čime će se unaprijediti i osigurati stabilna proizvodnja i pouzdanost sistema transporta i brže stvaranje neophodnih zaliha u rezervoarima.