Kako entitet Republika Srpska namjerava ekonomski rasti više nego država BiH
Program ekonomskih reformi Republike Srpske za period od 2020. do 2022. godine, koji je donijela Narodna skupština RS, predviđa nastavak privrednog rasta i po stopama od čak četiri posto.
Ambiciozni dokument navodi kako je to rezultat održivog rasta domaće potražnje, laganog oporavka domaće potražnje i pozitivnog efekta investicija.
"Očekivani rast privredne aktivnosti u zemljama u okruženju, iako nižeg intenziteta, omogućit će pozitivna kretanja u vanjskotrgovinskoj razmjeni. To će se odraziti na rast industrijske proizvodnje, posebno prerađivačke koja je izvozno orijentisana. Rast industrije omogućava veća ulaganja, kao i povećanje broja zaposlenih, što će uz rast ličnih primanja omogućiti povećanje domaće potrošnje", stoji u dokumentu koji predviđa i oporavak energetskog sektora.
Ekonomska predviđanja u Republici Srpskoj ne bi bila toliko čudna da predviđene stope rasta nisu veće nego u samoj državi BiH, kao i realna predviđanja za zemlje u okruženju. Posebno kada se u kontekst uzmu stalne političke napetosti te ozbiljno smanjenje izvoza izraženo u 2019. godini.
Ekonomski analitičar Admir Čavalić za Klix.ba kaže kako, uvažavajući aktuelni Global Economic Prospects, izvještaj Svjetske banke u kojem se upozorava na mogućnost globalno niskog rasta zbog trgovinskih ratova i zatezanja političkih odnosa, ali i na posebno nizak nivo produktivnosti u regionu Zapadnog Balkana, jasno je da je riječ o krajnje optimističkim prognozama za Republiku Srpsku.
"Naravno i Svjetska banka po običaju na početku posmatranog perioda daje optimistične prognoze, dok se to kasnije tokom i nakon datog perioda koriguje. Možda je realnije očekivati ceteris paribus globalna dešavanja, da će rast konvergirati oko 3 posto. Sve također zavisi i od stepena realizacije aktuelnih socio-ekonomskih reformi, ali i političkog rizika u državi i regionu", kaže on.
Kako bi RS dostigla dati rast, dodaje on, nužne su reforme, kao i značajnije domaće i strane investicije.
"Ne vidim da se nešto posebno dešavalo na tom polju što bi moglo utjecati na navedeno. Interesantno je da se Srbija u naredne tri godine veže za stopu od 4 posto, što je možda uvjetovalo i ovakve prognoze", zaključio je Čavalić.