Kako je američka energija pomogla Evropi da se riješi ovisnosti o Rusiji
Umjesto toga, tok američke energije je Sjedinjenim Državama dao rastuću ulogu u ekonomiji kontinenta, dok je Rusiju gurao u stranu.
Američke kompanije osigurale su 50 posto evropskih zaliha ukapljenog prirodnog plina 2022. godine, zajedno s 12 posto njene nafte. Ruske isporuke nafte i plina kontinentu smanjile su se za polovicu, opterećene bojkotima, sankcijama i ograničenjem cijena EU-a. Globalni trgovački putovi nafte i plina su ponovno iscrtani, a razvoj obnovljivih izvora energije dobio je veliku financijsku i političku priliku.
Preokret je stavio novi fokus na ulogu Sjedinjenih Država kao najvećeg svjetskog proizvođača energije, čije je uporište u Aziji također ojačalo u prošloj godini. U isto vrijeme, EU i Bidenova administracija bliže surađuju na razvoju sljedeće generacije čiste energije - one koja ne uključuje Rusiju - tranzicije koja će se u sljedećih nekoliko godina uvelike oslanjati na američka fosilna goriva.
"Energetsko razdvajanje Evrope od Rusije gotovo je završeno", rekao je Andrew Lipow, predsjednik konzultantske kompanije za naftnu industriju i tržište Lipow Oil Associates. “Vidimo stalnu promjenu što se tiče načina na koji Evropa dobiva energiju u budućnosti. Jedan rezultat je da će energetska politika Sjedinjenih Država i Evrope biti tješnje isprepletena.”
Reakcija Evrope na pokušaj njenog najvećeg opskrbljivača energijom da prepravi kartu izazvala je šok na globalnim tržištima. To se najoštrije osjetilo na kontinentu, gdje su cijene električne energije i prirodnog plina porasle čak 15 puta, što je natjeralo vlade da potroše više od 800 milijardi dolara kako bi smanjile financijski teret potrošača.
Brzi preustroj u isporukama nafte i plina u inozemstvo započelo je nakon invazije u februaru 2022. i nastavilo se nametanjem ograničenja cijena na ruske isporuke nametnutih krajem prošle godine i početkom ovog mjeseca — pomacima koji će se osjećati godinama.
"Svijet energije se promijenio", rekla je senatorica Lisa Murkowski prošle sedmice na saslušanju Odbora za energiju i prirodne resurse o posljedicama invazije. “Promijenilo se ovdje i sada.”
"Zapanjujuće je što se dogodilo", rekao je pomoćnik ministra energetike Andrew Light na istom saslušanju. “Ova energetska borba će se nastaviti. Mijenja svijet.”
Izvoz fosilnih goriva iz SAD-a, posebno ukapljenog prirodnog plina, igrao je veliku ulogu u održavanju evropskog saveza na okupu tokom prošle godine, rekao je Daniel Yergin, potpredsjednik S&P Globala i autor knjige "The New Map", knjige koja ispituje geopolitiku energije. Putin se nadao upotrijebiti plin kao oružje za slamanje evropske podrške Ukrajini, rekao je, što je pogrešna procjena koja se do sada nije obistinila.
“Rat u Ukrajini pokazao je da američki izvoz LNG-a nije samo od ekonomske i energetske važnosti”, rekao je Yergin u intervjuu. “Sada su preuzeli i stratešku važnost. Američki LNG postao je jedan od temelja američke i evropske energetske sigurnosti, dio zamjene za ruski plin i čak je postao dio arsenala NATO-a.”
SAD je opskrbio Evropu s polovinom svoje opskrbe LNG-om prošle godine i očekuje se da će učvrstiti svoju poziciju postojanog izvora goriva za Njemačku i druge države članice EU-a. U sljedeće tri godine planira se otvoriti dovoljno izvoznih objekata, osobito oko obale Meksičkog zaljeva, kako bi se obim izvoza gotovo udvostručio na 20 posto ukupne proizvodnje prirodnog plina u SAD-u.
Frank Fannon, bivši prvi pomoćnik državnog sekretara State Departmenta za energetske resurse u Trumpovoj administraciji, rekao je da je odluka američkih kompanija da strukturiraju svoje višegodišnje ugovore o isporuci kako bi kupcima omogućili da isporučuju plin gdje god žele igrala veliku ulogu. Ta je tržišna inovacija omogućila evropskim kupcima da uvjere azijske kompanije koje su držale ugovore o plinu da ih preusmjere prema EU - za određenu cijenu.
"Bilo bi mi nezamislivo da bi bilo šanse prebroditi oluju u Evropi bez američkog LNG-a", rekao je Fannon, koji je sada izvršni direktor energetske i geopolitičke savjetodavne kompanije Fannon Global Advisors. “To je apsolutno nepojmljivo. Ne radi se samo o količinama američkog plina, već i o načinu na koji su američke tvrtke transformirale tržište.”
Gubitak Rusije na glavnim tržištima za svoj prirodni plin nastavit će štetiti Putinovom geopolitičkom utjecaju i mogao bi imati daljnje implikacije za Rusiju, dodao je Fannon. Moskva je prošle godine pristala isporučiti više prirodnog plina u Kinu, koja postaje jedan od njezinih najvećih kupaca energije - činjenica koja bi Pekingu mogla dati više utjecaja na Rusiju koja je sve više izolirana od Zapada, rekao je Fannon.
"Rusija je na putu da postane država klijent Kine", rekao je Fannon.
Osim porasta isporuka plina u Evropu - iz SAD-a, kao i drugih proizvođača, poput Katara - ovogodišnja blaga zima vjerovatno će pomoći u sprječavanju ponavljanja skoka cijena plina viđenog prošle godine, kada je referentna vrijednost u Nizozemskoj skočila na razine više od deset puta veće od cijene u SAD-u. Evropsko skladišta počela su ove godine s više od 80 posto popunjenosti, što olakšava njihovo nadopunjavanje do trenutka kada temperature postanu niže ove jeseni.
Sama po sebi, relativno nedavna uloga Sjedinjenih Država kao najvećeg svjetskog izvoznika plina ne mora nužno dodati geopolitički utjecaj Bijeloj kući, rekao je Ira Joseph, globalni suradnik u Centru za globalnu energetsku politiku Sveučilišta Columbia. To je zato što za razliku od svojih kolega na Bliskom istoku i drugih energetskih sila, američka vlada nema direktnu kontrolu nad svojom industrijom izvoza nafte i plina.
Dok je Bidenova administracija javno govorila da vrši pritisak na saveznike da preusmjere svoje LNG terete u Evropu, malo je vjerovatno da je kompanije u Japanu ili drugdje trebalo puno uvjeravati s obzirom na to koliko se novca može zaraditi prodajom njihovih zaliha američkog plina očajnim evropskim kompanijama, rekao je Joseph.
"Naš LNG ide u Evropu jer oni plaćaju višu cijenu", rekao je Joseph. “Ovdje nije riječ o Marshallovom planu za prirodni plin. Ne postoji American Inc. koji izvozi LNG."
Na tržištu nafte, američki izvoz sirove nafte porastao je za više od 10 posto u prvih 11 mjeseci 2022. u usporedbi s istim razdobljem 2021., prema najnovijim podacima američke Uprave za energetske informacije. Isporuke su dosegle rekordne vrijednosti u posljednjem tromjesečju godine, prenosi Politico.