Kako su se Srbija i Hrvatska predstavile na EXPO 2020: I jedni i drugi u paviljonu imaju Teslu
Prema podacima iz medija, Srbija je u svoje predstavljanje uložila oko 16 miliona eura, a Hrvatska nesto više od 3,2 miliona eura (25 miliona kuna tačnije).
Srbija je zemlja koja je na EXPO-u smještena u tematskom dijelu koji nosi naziv Mobilnost i ima vlastitu zgradu, što nam odmah govori o ozbiljnosti sa kojom su pristupili predstavljanju na ovoj značajnoj svjetskoj izložbi. Doduše, to nam je rekla i činjenica da je i sam predsjednik Srbije prisustvovao obilježavanju Nacionalnog dana ove zemlje, što nije baš slučaj za većinu zemalja koje učestvuju na EXPO-u.
Moto Srbije je, kako je pokazujući nam paviljon svoje zemlje kazao Danijel Geler, "Srbija stvara ideje - Inspirisani prošlošću, oblikujemo budućnost", a paviljon je osmišljen kao svojevrsna vremenska kapsula koja povezuje zaostavštinu vinčanske kulture sa digitalno naprednom, savremenom Srbijom.
Na samom ulazu dočekao nas je ekran sa likom prahistorijskog čovjeka, koji je osmišljen da bude interaktivan. Iako još nije bio pušten u funkciju, Geler nam je pojasnio kako će on funkcionisati.
"Tu će biti iPhone koji će moći skenirati lice posjetilaca nakon čega će to njihovo lice biti predstavljeno na ekranu kako bi izgledalo u prahistorijskom obliku. Lik na ekranu će moći oponašati osobe, u smislu da ako se oni smiju smijat će se i on. To je tehnički vrlo komplikovano, a riječ je o čovjeku koji je živio prije deset hiljada godina u Lepenskom viru kod Beograda, na obali Dunava i uspjeli smo da specijalnom tehnologijom na osnovu skeleta i DNK kostiju napravimo projekciju kako je on izgledao i to u 3D-u. To je nešto fascinantno", kazao nam je Geler.
Od ove postavke idemo dalje prema prezentaciji Vinče, gdje je prikazano kako su prije 7.000 godina izgledale prve zajednice ljudi koje su živjele na području današnje Srbije, Bugarske i Rumunije.
"Bili su već tada vrlo napredni, imali su alatke za obradu zemlje, odjeću i obuću od vune i kože, prvi u Evropi imali su zajednice, kuće i naselja. Kasnije su emigrirali i raširili se po Evropi, a mi ovdje prikazujemo šta smo naučili od njih tada i šta imamo sada. Dakle, prikazujemo prošlost od prije 7.000 godina i Srbiju sada. Po dva panela za različite oblasti života. Imamo i globus svijeta, na kojem posjetiocima možemo pokazati gdje se to tačno Srbija nalazi. Često se desi da nas pomiješaju sa Sibirom, ali onda im pokažemo da je to nešto sasvim drugo", kaže nam Geler.
Šetajući paviljonom nailazimo na električni bicikl koji je proizvod jedne beogradske firme, ekološki je i ne zagađuje, radi na bateriju, ali može i na okretanje pedala. Model koji je izložen, kaže nam Geler, košta 10.000 dolara, a može dostići brzinu do 80 kilometara na sat.
Desno od bicikla postavljeni su paneli sa najznačajnijim ličnostima koje su obilježile historiju Srbije, ali i onima koji su najznačajniji njeni predstavnici sada, od Nikole Tesle do Novaka Đokovića.
"Ono što posjetiocima bude najzanimljivije kada posjete naš paviljon jeste VR Headset kroz koji virtuelno možete posjetiti razne muzeje u Beogradu, ali i pogledati neki koncert ili prisustvovati EXIT festivalu. Tu su uvijek gužve, pa smo zbog toga morali i ograničiti prilaz posjetiocima. Veliki je broj posjetilaca do sada prošao kroz naš paviljon i veoma smo zadovoljni, a u narednom periodu očekujemo da će ih biti i mnogo više", zaključio je Geler.
Ono što bi posjetioce EXPO-a, koji obiđu i paviljon Srbije i Hrvatske, moglo zbuniti jeste predstavljanje Nikole Tesle, kao jedne od najznačajnijih historijskih ličnosti obje ove zemlje. Tako je, nakon što smo Teslu vidjeli u paviljonu Srbije, njegov lik predstavljen i u filmu sa najznačajnijim ličnostima koje su obilježile prošlost i sadašnjost Hrvatske. Osim njega, u filmu su se našli i Luka Modrić, Ivica i Janica Kostelić, ali i Ruđer Bošković, Slavoljub Penkala i brojni drugi.
"U prvom dijelu paviljona prikazujemo Hrvatsku po stvarima po kojima je ona najprepoznatljivija u svijetu, a to je prekrasna netaknuta priroda, arhitektura, kulturna baština. Također, imamo ovdje i primjer šahovnice, te poveznicu između plavog neba koje se nadovezuje na projekciju plavog Jadranskog mora u kojem se čak mogu vidjeti i ribice koje plivaju. U pozadini je maslina koja predstavlja hrvatsku zemlju, a koja u nekom modernom okruženju predstavlja i tradiciju, povezanost s prošlošću, a mnoge druge zemlje maslinu doživljavaju kao drvo života, drvo mira", ispričala nam je Matea Alilović, jedna od domaćina na paviljonu Hrvatske.
Predstavljanje paviljona se, po završetku filma o značajnim ličnostima iz Hrvatske, nastavlja u prostoriji u kojoj je postavljen automobil Nevera Mate Rimca, a koja je, kako je kazala Alilović, samo nastavak uspješne priče, dokaz da i danas postoje osobe koje motivišu svojim uspjesima. Postavljeni automobil košta dva miliona eura, a posjetiocima najviše pažnje privlači upravo on. Veliki broj njih, kaže Alilović, raspituje se o tome da li je moguće testirati ovaj automobil. Alilović kaže da to nije moguće, ali da će svi koji to žele, imati priliku da provozaju Neveru u Abu Dhabiju sredinom februara.
"Imamo mnogo posjetilaca koji ne znaju baš ništa o Hrvatskoj i koji kada čuju priču i vide fotografije budu oduševljeni i požele doći u našu zemlju. S druge strane, imamo i one koji su već dolazili u Hrvatsku i koji nam prenose utiske svojih posjeta", kazala nam je Alilović, te dodala kako su do tog trenutka imali skoro stotinu hiljada posjetilaca.