Monopol nije dobar
40

Kakve će posljedice na BiH imati embargo Evropske unije na uvoz ruske nafte

F. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Željko Šain, profesor na Ekonomskom fakultetu, Univerziteta u Sarajevu za Klix.ba komentarisao je posljedice koje će imati embargo na uvoz većeg dijela ruske nafte koji je uvela Evropska unija.

Šain pojašnjava kako će takva radikalna mjera u sferi ekonomske politike, značajno utjecati na ukupna ekonomska i politička kretanja.

"Što se tiče njihovog odraza na Bosnu i Hercegovinu, mi smo dio svjetske ponude i potražnje, mi uglavnom potražujemo naftu i naftne derivate. To će nesumnjivo dovesti do promjena cijena", kaže profesor Šain.

Osnovno pitanje koje se postavlja je koliko će se brzo naći alternativni izvori i koliko će dugo trajati ovaj poremećaj na tržištu, ali Šain kaže kako se radi o sistematskom poremećaju koji će pogoditi svaki dio lanca snabdijevanja i cijene ovog energenta.

"Ukidanje akciza bi moglo imati nekog efekta, ali ne prevelikog. Glavna slabost Bosne i Hercegovine je nepostojanje robnih rezervi i to što nema alternativno snabdijevanje tako bitnog energenta", upozorava Šain.

Šain kaže kako nije dobro što se krupne odluke rješavaju ad hoc sistemom, te da se mora uspostaviti sistem ranog upozoravanja. Pojašnjava kako se kroz usaglašena ekonomska pitanja na državnom nivou problem može riješiti na dva načina.

"Prvi način su robne rezerve, a onda alternativno snabdijevanje tako važnih energenata. Monopol ni u čemu nije dobar i to se pokazuje i ovdje gdje su monopolizirani izvori nabavke nafte i naftnih derivata", poručuje Šain.